SON DAKİKA

GAÜN öğrencileri çok şanslı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Target Teknoloji Transfer Ofisi sponsorluğunda düzenlenen Genç Emo Teknoloji Zirvesi GAÜN İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu’nda başladı. 

Bu haber 05 Nisan 2019 - 19:43 'de eklendi ve 1229 kez okundu. kez görüntülendi.

 

Zirvenin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi’nin mühendislik ve sağlık alanlarında Türkiye’nin en önde gelen birkaç üniversitelerden birisi olduğunu vurguladı.

Erasmus ve Mavlana anlaşmaları kapsamında dünyanın birçok üniversitesini ziyaret ettiğini belirten Prof. Dr. Gür şunları söyledi: “Dünya sıralamasında ilk 200’de olan birçok üniversite de inceleme yaptık. Gaziantep Üniversitesi başta olmak üzere diğer üniversitelerimiz o üniversitelerden çok daha kaliteliler. Ama sorun şu; normların ve değerlendirmelerin batı endeksli yapılmasıyla, onlara göre sıralamanın yapılması. O yüzden kalitemizin farkına varalım. Üretkensiniz, dinamiksiniz ve en önemlisi de ülkenize güveniyorsunuz. Gaziantep Üniversitesi olarak yaptığınız bütün programları destekliyorum ve destek vermeye devam edeceğim. Sizin için varız burada. Geçmişte Türkiye’de çocuklar bir şey yapacağı zaman büyükler ‘yapma, etme, dur’ derdi. Şuanda tam tersini söylüyoruz, icat çıkarın ve üretin. Maliyetler olacak ama Türkiye büyük bir ülke ve karşılanabilir. Yeter ki kurumsal kimlik olsun ve diğer arkadaşlarınızın motivasyonunu bozmasın” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ KARARGÂHI GAÜN

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Prof. Dr. Gür, “Batı dünyası yorgunluk dönemini yaşıyor. Siz ise dinamik döneme girdiniz. Aradaki mesafeyi çok hızlı bir şekilde kapatabiliriz. Uzun yıllar önce Türkiye Cumhuriyeti uçak üreten bir ülkeydi ama maliyetliydi. Elinde uçaklar olan Amerika, ‘siz niye o kadar maliyetli yapıyorsunuz ki, biz size hazır çok ucuza verelim’ dedi. Biz artık bu durumdan uzaklaştık, maliyetli bile olsa benim öğrencilerim başta olmak üzere üretecekler ve tasarlayacaklar. Bir süre sonra seri üretime geçtiğinizde onun üzerine modernize yeni aktinitler yapmak çok daha kolaydır.  Onların daha modern bir sistem bize önererek kendi yapacağımız, bir alt versiyonlar üretmemize engel olmalarına izin vermeyin. Adım adım ilerleyeceğiz bir süre sonra onlar bizimle teknoloji yarışına girecekler. Özelikle teknoloji zirvesinin en önemli karargâhlarından birisi Gaziantep Üniversitesi’dir. 45 Yıllık bir gelenek ve deneyimimiz var” diyerek, programı düzenleyenlere teşekkür etti.

GAÜN ÖĞRENCİLERİ ÇOK ŞANSLI

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep Üniversitesi’nin bir teknoloji seferberliği başlattığını belirterek, çok güzel, etkili zirveler gerçekleştirdiğini söyledi. Arıkan , “Gaziantep Üniversitesi’ni takip ediyor, destekliyoruz. Gaziantep Üniversitesi gençlerimiz ve şehrimiz bu konuda çok şanslı. Bugün burada teknoloji zirvesinde, teknolojinin farklı sektörlerinde çalışan değerli konuşmacılarımız sektörlerinin nerede olduğunu anlatacaklar, sizler hedefler belirleyecek, teknoloji sektörlerine yön veren, katkı sağlayan gençler olacaksınız, emin olun sizlerin içinden arkadaşlarımızı da bir gün ağırlayacağız” diye konuştu.

UA-76681437-2