UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5747
 • EURO
  8,9679
 • ALTIN
  474,25
 • BIST
  9,8101
Gaziantep in tarihi 3 kitapla anlatıldı

Gaziantep in tarihi 3 kitapla anlatıldı

Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında, kentin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için

Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep‘in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. senesinde, kentin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için “Ayntab Kitapları” hazırladı.

Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafınca hazırlanan Gaziayntab Vilayeti, Ayntab Kazası ve Antep Savunması Kronolojisi kitaplarıyla 1867 yılından 1921 yılına kadar kentte yaşanmış olan tüm gelişmeler ele alınıyor.

Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Hayri Özkeçeci, Mustafa Kemal Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında, kentin binlerce senelik tarihini gelecek kuşaklara aktarmanın gururunu yaşadığını söylemiş oldu. Antep tarihiyle ilgili daha ilkin de kitaplar hazırladıklarını ifade eden Özkeçeci, Ulusal Savaşım’nin yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında Gaziantep savunmasıyla ilgili detaylı bir seri hazırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Özkeçeci, alın teri döken her insana teşekkür etti.

Prof. Dr. Pamuk da 19. yüzyılın iyi etüt edilmesi gerektiğine dikkati çekerek Gaziantep’in o yüzyılda baş döndürecek bir halde geliştiğini söyledi. Hazırladıkları kitaplarla Antep’in destansı mücadelesini anlatmak istediklerini dile getiren Pamuk, informasyon eksikliğini gidererek yanlış bilgilerin önüne geçmeye çaba ettiklerini kaydetti.

Antep Savunması Kronolojisi’yle 1918-1921 yıllarını anlattıklarını aktaran Pamuk, “Türkiye ve dünya ölçeğinde büyük fotoğrafı görmeyi arzu ettik. Türkiye’de ve dünyada neler gerçekleşiyor? Ayntab’da iyi mi bir süreç yaşandı? Bu zamanı değerlendirmeye çalıştık.” dedi.

Gaziantep’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında kitapları hazırladıklarına işaret eden Pamuk, şöyleki devam etti:

“Gaziayntab Vilayeti kitabında 1922-1926 yılları aralığında şehirde meydana gelen hadiseler, toplumsal yaşam, hastalıklar, şehrin panoramasını okuyucuların bilgisine sunduk. Evliya Çelebi Gaziantep için ‘dünyanın göz bebeği’ diyor. Ikimiz de bu anlamlı vakit içinde katkı sağlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Kitapları hazırlamak oldukça uzun bir vakit aldı. Arkası da gelecek. Geçmişi sağlam bir halde oturtmamız lazım. Geçmişle barışık olmadığımız vakit geleceği şekillendirmekte sorun yaşarız. Biz bilimsel gelişim, ilerleme ve teknolojiyi en üst düzeyde kullanma taraftarıyız. Bunu yaparken de bu işe iyi mi başlandı? İlk adımları iyi mi gerçekleşti? Bunların bilinmesinin de mühim bulunduğunu düşünüyoruz.”

, Gaziantep Tutku Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM