UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  9,7776
Gaziantep in tarihini yansıtan

Gaziantep in tarihini yansıtan

Şehitkamil Belediyesi nin destekleriyle Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından Gaziantep in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle kentin tarihini anlatan

Şehitkamil Belediyesi’nin destekleriyle Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafınca Gaziantep‘in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı sebebiyle kentin tarihini özetleyen “Ayntab Kitapları”nın lansmanı yapılmış oldu.

Şehitkamil Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Kültür ve Spor Merkezi’nde düzenlenen lansmana Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Hayri Özkeçeci, Prof. Dr. Bilgehan Pamuk ile beraber oldukça sayıda davetli ve basın mensubu katıldı. Programda, Gaziantep şehrinin bilhassa cenk yıllarını ve geçmiş dönemlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Prof. Dr. Pamuk tarafınca Şehitkamil Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan “Ayntab Kitapları” tanıtıldı. Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafınca hazırlanan Gaziayntab Vilayeti, Ayntab Kazası ve Antep Savunması Kronolojisi kitaplarıyla kentin zamanı gözler önüne seriliyor.

“Şehrimizin eşi olmayan tarihini korumak ve unutturmamak istiyoruz”

Tanıtım programından açıklamalarda bulunan ve Gaziantep tarihiyle ilgili pek oldukça kitap yayınladıklarını söyleyen Şehitkamil Belediye Başkan Vekili Hayri Özkeçeci, “Bugün Gaziantep zamanı ile ilgili beş nadide eseri sunmak ve tanıtmak suretiyle bir araya geldik. Şehitkamil Belediyesi olarak binlerce senelik zamanı olan kadim şehrimizin eşi olmayan zamanı, toplumsal, kültürel değerlerini korumak ve unutturmamak adına pek oldukça proje üretmekteyiz. Bu bağlamda şehrin zamanı ile ilgili pek oldukça kitabın lansmanını yaparak kültür arşivine almıştık. Biz, Gaziantep ile ilgili ne var ise tüm bu tarz şeyleri Şehitkamil Belediye olarak kültür dünyamıza sunmayı kendimize vazife edindik” dedi.

“Büyük bir hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Hazırlanan kitaplar hakkında data veren Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, “Biz bugün büyük bir hayalimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir seri halinde hazırlamış olduğumuz ve bilhassa 19. yüzyılda Antep’in panoramasını çıkartan bir kitap silsilesi hazırladık. Şehitkamil Belediyesi’nin destekleriyle hazırlamış olduğumuz bu emek harcama Ayntap Kazası adıyla üç ciltten oluşmaktadır. Bunun haricinde 1918 ile 1921 yılları aralığında Antep’in destansı direnişinin mevzu edinmiş olduğu bir Ayntab Kronolojisi hazırladık. Bu emek harcama ile bu süreçte nelerin yaşandığını, data eksikliklerinin, deformasyonun ve yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmek için kısaca bu işi efsaneleştirmek yerine destansı bir boyuta tutabilmek için 1918 ile 1921 yılları arasındaki süreç anbean anlatıldı” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı kapsamında da bir kitap hazırladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Pamuk, “Gaziantep’in kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında da emek harcamalar yapılıyor. Ikimiz de bu bağlamda Gaziantep’in Sıhhi ve İçtimai İhtiyacı diye bir kitap daha hazırladık. Bu kitapta Antep savunmasının bittiği, 1921’de şehrin kurtulmuş olduğu süreçten 1922 ile 1926 yılları aralığında şehirde meydana gelen hadiseler, gerçekleşen içtimai, toplumsal vakayla, hastalıklar, kamu binaları benzer biçimde mevzularla ilgili emek harcama yapılmış oldu. Bir anlamda şehrin panoramasını ihtiva eden bu emek vermeyi da okuyucuların bilgisine ve istifadesine sunmak istedik” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ve açıklamaların peşinden Prof. Dr. Pamuk tarafınca hazırlanan kitaplarla ilgili bir sunum yapılmış oldu. Sunumun sonunda ise kitapların tanıtımı gerçekleştirildi. – GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM