UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,8222
 • EURO
  9,4617
 • ALTIN
  455,89
 • BIST
  1.325
Gaziantep ten akıllı şehirler alanında dev adım

Gaziantep ten akıllı şehirler alanında dev adım

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından 15 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen Akıllı Şehirler Kongre ve Sergisi nden başarıyla döndü.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafınca 15 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen Akıllı Şehirler Kurultay ve Sergisi’nden başarıyla döndü.

Hazırlanan “Benim Aklım Benim Şehrim” projesi en başarıya ulaşmış projeler içinde yer alarak ödül kazanan yüzde 5’lik dilime girdi, ödülü ve proje tamamlanmasından sonraki bağışlama hakkını kazanmıştır. Büyükşehir Belediyesi, dönemin getirdiğin teknoloji ve informasyon akımını iyi değerlendirerek, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. TBB tarafınca meydana getirilen Akıllı Şehirler Kurultay ve Sergisi’nde büyükşehir, vatandaşın aklını yönetimin aklıyla birleştirecek ve tüm akıllı kent unsurlarını kullanacak “Birlikte Yaşıyoruz Birlikte Yönetiyoruz” sloganıyla hazırladığı “Benim Aklım Benim Şehrim” projesi, başarı sağlamış oldu. Türkiye’de ilk olan Büyükşehir Belediyesi Informasyon İşlem Daire Başkanlığı’nca teknolojik alt yapısı hazırlanacak proje, bilişim sistemleri vasıta olarak kullanılarak belediye kurumları bünyesindeki hali hazırda dijital altyapıların barındırdığı verilerin tek merkezde toplanması ve işlenmesi sağlanacak.

“TBB projeye 5 milyonluk dev bağışlama sağlayacak”

TBB tarafınca başarıya ulaşmış bulunan proje ilk etapta 500 bin TL kazanmıştır, bitimi ve uygulamanın hizmete başlamasıyla 5 milyon TL bağışlama alacak. Proje tahmini bir senenin sonunda hizmete geçecek. Uygulamayla sorunların giderilmesi için oyun teorisi mantığı kullanılarak, sorunlara en efektif ve süratli bir halde çözüm bulacak. Planlanan yeni mobil sistemle, belediye birimlerinin hizmet verimliliği ve hesap verebilirliği arttırılmış olacak. Hizmet verme sürecinde vatandaşlarımızı karar verme aşamalarında daha etkin kılınarak kent birlikte yönetilecek.

Belediye hizmetlerinden yararlanan vatandaşların talep, yakınma, istek, öneride bulunabileceği, lüzumlu tüm bilişim altyapı hizmetlerinden faydalanacağı, kullanım istatistiklerine gore puanlar toplayacak, bu puanlarla çeşitli armağan ve teşvik sistemlerinden yararlanacak. Benim Aklım Benim Şehrim uygulaması, vatandaşların katılımcı olarak kullanabilecekleri suni zeka destekli 3D kent yönetim simülatörü geliştirilmesini sağlayacak. Başta Gaziantep Kart, Gazibis kullanımları, GASMEK verileri, spor merkezleri ve alanlarından yararlanan, Engelsiz Gaziantep sistemlerinden faydalanan, meydana getirilen vergi ve öteki belediye ödemeleri, şehirdeki spor müsabakaları katılım, kent içi müze ziyaretleri benzer biçimde hizmetleri kullanan vatandaşlar puan kazanacak. Bu toplanan puanlarla belediyenin hizmetlerinden parasız yararlanması sağlanacak. Ferdin toplamış olduğu puanlar ailesindeki başka birine, arkadaşa aktarılabilecek. Engelliler, çocuklar ve yaşlılar ise etkinliklerden daha çok puan kazanacak.

Su tasarrufu sağlanması için hususi bir alan geliştirilerek, Dünya su tüketim ortalamasını geçen hanelere bildirim gidecek, su tasarrufu sağlayanlar puan kazanarak faturalarında indirim kazanacak. Öte taraftan tek elden tüm aylara gore su tüketim oranlarına ulaşılabilecek.

Dünyada ilk olarak sanal yurttaş profilleri oluşturarak verilen hizmetler mevzusundaki değerlendirmeleri incelenebilecek. Vatandaşların sanal ikizleri anlık olarak VR/AR teknolojileri kullanılarak 3 boyutlu izlenebilecek bu sayede daha etkili hizmet verilecek. Uygulama, 3 boyutlu oluşturulacak kent haritasıyla problem ve yakınma yoğunlaşmaları çözümleme edilebilmesini sağlayacak. – GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM