[wp-story id="118872"] Gaziantep yardım kapsamına alınmadı – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.853,0000
 • EURO
  $1,1103
 • ALTIN
  $64.074,3100
 • BIST
  1,1627
Gaziantep yardım kapsamına alınmadı

Gaziantep yardım kapsamına alınmadı

Gaziantep, hükümetin Doğu ve Güneydoğu’daki esnaflara sunmuş olduğu 50 bin liralık faizsiz kredinin dışında tutuldu. Yardım paketine dahil edilmeyen Gaziantep esnafı için Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile toplantı yapan Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, ek paketler ve Gaziantep esnafına can suyu olacak krediler için projeler sundu. Kurban Bayramı sonrasında değerlendirilmeye […]

Gaziantep, hükümetin Doğu ve Güneydoğu’daki esnaflara sunmuş olduğu 50 bin liralık faizsiz kredinin dışında tutuldu. Yardım paketine dahil edilmeyen Gaziantep esnafı için Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile toplantı yapan Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, ek paketler ve Gaziantep esnafına can suyu olacak krediler için projeler sundu. Kurban Bayramı sonrasında değerlendirilmeye alınacak olan yeni görüşmelerde Gaziantep’e önemli KOSGEB ve faizsiz krediler sağlanması bekleniyor.
Terör mağduru iller arasına Gaziantep’in alınmadığını ve esnaflara verilecek 50 bin liralık faizsiz kredi yardımından yararlanılamamasından dolayı ek paket talebinde bulunulduğunu söyleyen Başkan Küsbeoğlu şu açıklamalarda buludu, “Gümrük ve Ticaret Bakanı ile Ankara’da görüşmemizi tamamladık. Doğu ve Güneydoğu’daki esnaflara verilecek olan 50 bin liralık faizsiz kredi yardımıyla ilgili kapsama Gaziantep’in de benzer paketlerle alınmasını talep ettik. Doğu ve Güneydoğu’da sicilleri temiz olmayan esnaflara da bir af gelecek. Aflarla faizsiz kredilerden bu esnaflarımız da yararlanacak. Çıkan yasadan bağkurlular pirimlerini yüzde 5 eksik ödeyecekler. İndirimin vergiye de yansımasını talep ettik. Bayramdan sonra bir düzenleme daha gelecek”.
ESNAFIMIZA CAN SUYU OLACAK
Gaziantep’teki esnafların doğu ve güneydoğu yardım paketi dışında tutulmasına karşılık olarak Gaziantep’e özel esnafa can suyu olacak kredi paketlerinin oluşturulması gerektiğinin altını çizen Başkan Küsbeoğlu, “Doğu ve Güneydoğu olarak çıkartılan yardım paketinde Gaziantep saf dışı bırakıldı. Gaziantep’te esnaflarımızın da büyük sorunları var. Gümrük ve Ticaret Bakanı ile yapmış olduğum toplantıda Gaziantep’in özellikle artı desteklere ihtiyacı olduğunu bildirdim. Gaziantep’e sanıyorum ki bayram sonrasında esnaflarımıza can suyu olacak yeni paketler gündeme gelecek. Esnaflarımız özellikle KOSGEB ve kredilerde önemli destek alacaktır. Gaziantep’in temelden öncelikli sorunu nakit sıkıntısıydı. Sermaye darlığından ve tanıtım sıkıntısını esnafımız fazlasıyla hissediyor” şeklinde konuştu.
İŞSSİZLİK SİGORTASI ÇÖZÜM OLACAK
Esnaflar için oluşturulacak kesintiler ile işini kaybeden ya da emekli olan esnaflara da kesintilerin maaş olarak döneceğini vurgulayan Başkan Küsbeoğu, “Görüşmelerimizin bir diğer kanadını ise esnafların işsizlik sigortası oluşturdu. Torba yasada da bu madde var. esnafımızdan yapılan kesintilerle esnafın iflası durumunda ya da emekliliğinde yapılan kesintiler kendisine maaş olarak ödenecek. Bu önemli karar. Bayramdan sora bu konuda da önemli kararlar oluşturulacak” ifadelerinde bulundu.
NACE KODLARI DA GÜNDEME ALINDI
Gaziantep’te esnaf odalarının en önemli sorunlarından biri olan Nace kodları sorununun da masaya yatırıldığını söyleyen Başkan Küsbeoğulu, “Gaziantep’te esnafların en önemli sorunlarından biri de Nace kodları idi. Esnafımızın oda kayıtlarında bu sistem yüzünden büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Esnafımız mermerci ama bakıyorsunuz sistemde ayakkabıcılar odasına kayıtlı. Esnaf şurasına bu konuyu da eklettik ve kurban bayramından sonra bu sorun da çözülecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM