UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  9,7776
GSO da Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tedarikçi Toplantısı yapıldı

GSO da Akkuyu Nükleer Güç Santrali Tedarikçi Toplantısı yapıldı

Gaziantep Sanayi Odasında (GSO), Akkuyu Nükleer Güç Santrali nin (NGS) inşasında ihtiyaç duyulan malzemelerin Gaziantep ten tedarik edilmesine yönelik ilgili firmaların katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Gaziantep Endüstri Odasında (GSO), Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşasında gereksinim duyulan malzemelerin Gaziantep’ten tedarik edilmesine yönelik ilgili firmaların katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

GSO’dan meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Meclis Salonu’nda meydana getirilen görüşmede, Akkuyu Nükleer Enerji santralinin inşasında gereksinim duyulan malzemelerin neler olduğu, araç-gereç alımında izlenecek yol ve lüzumlu şartlar, ödeme planları benzer biçimde mevzularda yetkililer tarafınca sunum eşliğinde data verildi.

Toplantının açılış konuşmasını meydana getiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, bugün firmaların ileri teknoloji ve katma kıymeti yüksek üretim yapmalarının son aşama mühim bulunduğunu belirterek, “Bu sebeple Gaziantep sanayisinin rekabet enerjisini arttıracak emek harcamalar hayata geçirmeye ve projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu noktadan hareketle sanayide teknolojik dönüşümü sağlayabilmek için odamız bünyesinde, KOBİ Geliştirme ve Endüstri Dönüşüm Birimi’ni kurduk. Bu birimimiz faaliyetlerine de başladı.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Ünverdi, KOBİ Geliştirme ve Endüstri Dönüşüm Dairesi’nin kurulmasının amacının firmaların mevcut üretimlerine mühendislik, Ar-Ge ve Ür-Ge emekleri ile daha katma kıymetli ve teknolojisi yüksek üretimler yapmalarına destek olmak bulunduğunu kaydetti.

Adnan Ünverdi, oda olarak sanayicilerin değişik alanlardaki iş yapma potansiyelini geliştirmek amacıyla yoğun bir halde toplantılar düzenlediklerini ifade ederek, şu şekilde devam etti:

“Bu manada Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin proje tedarik sıralamasında Gaziantepli firmalarımızın yer alması için, tedarik edilecek malzemeler ve alım şekillerinin anlatıldığı bu toplantıyı düzenledik. Önümüzdeki dönemde bu alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah yapacağımız buna benzer emek harcamalar ve faaliyetler sonucunda güzel dönüşler alacağımıza inanıyoruz. Sonuçta hedefimiz, endüstri, üretim ve ihracat kenti Gaziantepimizi daha ileriye taşıyarak ülkemize katma kıymet sağlayacak üretimler yapmak. İnşallah ileri teknoloji üretimle ve yüksek katma değerle bunu da başaracağız.”

Katılımcılara sunum eşliğinde bilgiler veren Tümaş Akkuyu Nükleer Enerji Projesi Tedarik İlişkileri Uzmanı Hakan Destek da “Hedefimiz Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu bünyesinde Türkiye’de kurulan Akkuyu AŞ yetki ve kontrolünde yapımı devam eden ve Tümaş olarak piyasa araştırması ve tedarikçi zinciri oluşturma işini üstlendiğimiz Mersin Akkuyu Nükleer’de siz kıymetli üyelerimiz ile iş birliği sağlamaktır.” ifadesini kullandı.

Tümaş’ın 1967 senesinde Devlet Planlama Teşkilatı öncülüğünde kurulduğunu kaydeden Destek, “Bugün 50’nci yılımızda yüzde 49 devlet, yüzde 51 hususi ana para ve ortalama 900 çalışanı ile bin 250 değişik projeyi tamamlamış bulunmaktadır. Ana merkezimiz Ankara olmak suretiyle yürüttüğümüz müşavirlik hizmetlerimiz ile Türkiye’nin 81 ilinde varız. Bu kapsamda vatanımızda yapımı devam eden nükleer santral ile ilgili mühim bir görevi daha üstelenmiş bulunmaktayız. Akkuyu Nükleer AŞ ile imzalamış olduğumuz sözleşme doğrultusunda tarafımıza gönderilen iş kalemleri listelerine bağlı kalmış olarak piyasa araştırması yürütmekteyiz. Gaziantep sanayisinin Türkiye ekonomisinde yeri ve gücünün ikimiz de farkındayız.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Toplantı iştirakçilerin sorularının cevaplanmasının peşinden sonlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM