Pet Shop
HIDIROĞLU “İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİYE İVME KAZANDIRACAK”

HIDIROĞLU “İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİYE İVME KAZANDIRACAK”

ABONE OL
21 Mart 2017 18:44
HIDIROĞLU “İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİYE İVME KAZANDIRACAK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Gaziantep Ticaret Odası’nın tapu harçlarının düşürülmesine yönelik yaptığı girişimler olumlu sonuç verdi.

 

Girişimler sonucunda, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcının konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15’e düşürülürken aynı zamanda damga vergisi oranı da sıfırlandı.

 

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu; inşaat sektöründeki komitelerimiz tarafından uzun süredir gündeme getirilen tapu harçlarının düşürülmesine yönelik olarak Hükümet, Gelirler İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş nezdinde girişimde bulunduklarını, bunun neticesinde 15 Mart 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla tapu harçlarının düşürüldüğünü, ve damga vergisinin sıfırlandığını belirterek, tapu harçlarındaki indirimin kalıcı hale getirilmesi için girişimlerin devam ettiğini söyledi.

 

Ekonomiye canlılık getirmek adına son zamanlarda bir dizi önemli kararlar alındığını vurgulayan GTO Başkanı Hıdıroğlu, tapu harçlarının düşürülmesiyle gayrimenkul sektörünün canlanacağını ve ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek, “ Son dönemlerde konut kredi faizlerindeki düşüşler, KDV oranlarının aşağı doğru çekilmesi, damga vergisinin sıfırlanması ile gayrimenkul sektörüne canlılık getirmek hedefleniyor. Bu alanlarda bulunduğumuz her platformda hükümetimizden destek talep ettik. İnşaat ve etkilediği bir çok sektörün eski canlılığını yeniden kazanması açısından, bu düzenmeleri büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz.  Stratejik önem taşıyan bu alanda üzerinde önemle durulması gereken bir husus da, tapu harcında yapılan indirimin kalıcı hale getirilmesi ve sosyal konutlarda oranın  daha da düşürülmesi konusudur “ dedi.

 

İnşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerden biri olduğunu, sektörün kendisine bağlı 200-250’den fazla alt sektörü etkilediğine  dikkat çeken GTO Başkanı Hıdıroğlu, bu konuda yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

“Tapu harçları özellikle alıcı ve satıcı üzerinde büyük yük oluşturuyordu. İndirim ve damga vergisinin sıfırlanması, konut maliyetlerinin azalmasının yanında , beyanların sağlıklı bir şekilde verilmesine de katkı sağlayacaktır.  Tapu harcında yapılan indirim konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçirecek”  şeklinde konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r