UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5741
 • EURO
  8,9730
 • ALTIN
  475,03
 • BIST
  9,8341
Güneydoğulu ihracatçıların Avrupa atağı

Güneydoğulu ihracatçıların Avrupa atağı

2019 yılını 8 milyar 919 milyon 203 bin dolar ihracatla kapatan ihracatçılar, 2020 için kolları sıvadı.

2019 yılını 8 milyar 919 milyon 203 bin dolar ihracatla kapatan ihracatçılar, 2020 için kolları sıvadı. Ocak 2020’de Almanya‘da meydana gelen Heimtextil Frankfurt 2020 Ev Tekstili ve Takıları Fuarı ile Domotex Hannover 2020 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarına katılan sektör temsilcisi firmalar ürünlerini başarıyla tanıtırken, fuarların en fazla ilgi gören stantlarını da oluşturmayı başardılar.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçı firmalar, 2020 yılının ilk ayından internasyonal fuarlara katılarak ürünlerini tanıtmaya başladılar. 2019 senesinde 8 milyar 919 milyon 203 bin dolar ihracat gerçekleştiren GAİB üyesi firmalar, 2020’de bu rakamı rekora taşımak için tanıtım faaliyetlerini artırdı. Almanya’da meydana gelen tekstil ve halı fuarlarında Güneydoğulu firmaları yalnız bırakmayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Almanya Heimtextil 2020 Fuarı ve Domotex Hannover 2020 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’na katıldı. Fuarlara katılan firmaları ziyaret eden Başkan Kileci “2019 yılını Gaziantep için mühim bir ihracat rekoruyla kapattık. 2020 yılını da yeni bir rekorla kapatmayı temenni ediyoruz. Ocak ayının ilk iki haftasında firmalarımız internasyonal pazarlarda mühim bir tanıtım çalışmasına başladı. Her yıl Ocak ayında Almanya’da düzenlenen iki mühim fuara firmalarımız üstün dereceli katılım gerçekleştirmiş oldu. Almanya Heimtextil 2020 Fuarı ve Domotex Hannover 2020 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı’na katılan firmalarımızı ziyaret ederek gündemi ve sektörlerde meydana gelen gelişimleri yakından dinleme şansımız oldu. Firmaların da bizlere aktardığı şeklinde, uzun ve meşakkatli bir süreçle ürettikleri yenilikçi ürünleri tanıtmaları için bu fuarlar büyük öneme haiz.” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Sözlerine şöyleki devam eden Kileci; “Ben, tekstil ve halı sektörü ile ilgili fuarlara Türk kültürünün en güzel ifade edilebileceği sergi alanları olarak bakıyorum. Kültürün ihracata dönüştüğü bu alanlar, bizim Avrupa’ya ürün sunabileceğimiz en mühim bölgeler. Bu anlamda, Almanya’nın Hannover kentinde meydana gelen Domotex 2020 Halı ve Zemin Kaplamaları fuarında dünya halı sektöründe söz sahibi ülke olarak ülkemizin adının geçmesi, tamamımız için gurur deposu oldu. Fuara katılan 102 Gaziantepli firmayı; Hannover Başkonsolosu Banu MALAMAN, Hannover Tecim Ataşesi Nilüfer SANDALLI, Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sait KİRAZOĞLU ve Müslüm YÜKSEL, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali GÜR, Tecim Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan AĞAR, Fuar İzinleri ve Destekleri Daire Başkanı Mükerrem AKSOY, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu MYO Müdürü Necip Fazıl YILMAZ, TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin KAPLAN, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet KAPLAN, Gaziantep Tecim Odası Başkanı Mehmet Tuncay YILDIRIM, Gaziantep Organize Endüstri Bölgesi Başkanı Cengiz ŞİMŞEK ve Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası Başkanı Mehmet TÖRER’le beraber ziyaret ettik. Firmalar ile geçtiğimiz senenin bir kritiğini yaptık ve 2020 senesinde yapılacaklara dair kısa istişarelerde bulunduk. Gaziantep protokolünün ve Tecim Bakanlığı’mızdan bir temsilcinin de fuarda bizimle beraber olması, sorunların direkt muhataplarına iletilmesi açısından önemliydi. Bölge firmalarımızın fuardaki stant sayısı bizlere gösterdi ki, tekstil ve halı sektörü Bölgemizin en güzide değerlerinden. Bu değerleri üretime dönüştürürken sürdürülebilir ve katma kıymetli bir ihracat planı çizmek ve bu planın nesiller boyu devam ettirilmesini sağlamak üzerimize bir borçtur” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM