[wp-story id="118872"] Hayri Sucu’dan domates üreticisine tepki – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.859,5000
 • EURO
  $1,1031
 • ALTIN
  $63.951,0800
 • BIST
  1,1624
Hayri Sucu’dan domates üreticisine tepki

Hayri Sucu’dan domates üreticisine tepki

Antalya’da hal kapılarını kapatarak, hal esnafını ve komisyoncuları hedef alan eylem yapan domates üreticilerine Gaziantep Sebze ve Meyve Halindeki komisyoncular tepki gösterdi. CHP Gaziantep İl Başkanı ve Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Hayri Sucu, partisinin Antalya Milletvekili Devrim Kök’ün de desteklediği domates üreticilerinin yaptığı eylemde, komisyoncuların vurguncu ve hırsız olarak gösterildiğini söyledi. Gaziantep […]

Antalya’da hal kapılarını kapatarak, hal esnafını ve komisyoncuları hedef alan eylem yapan domates üreticilerine Gaziantep Sebze ve Meyve Halindeki komisyoncular tepki gösterdi.

CHP Gaziantep İl Başkanı ve Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Hayri Sucu, partisinin Antalya Milletvekili Devrim Kök’ün de desteklediği domates üreticilerinin yaptığı eylemde, komisyoncuların vurguncu ve hırsız olarak gösterildiğini söyledi.

Gaziantep Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı olan CHP İl Başkanı Hayri Sucu, Antalya Halinin kapılarını kapatarak hal ve komisyoncuları hedef alan üreticilere tepki gösterdi. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök’ün de destek verdiği eylemlerde kendilerinin vurguncu ve hırsız olarak gösterildiğini belirten Sucu, arada rant götüren birilerinin olduğunu ama bu rantçının hal esnafı ve komisyoncular olmadığını savundu.

Antalya’da 80 kuruşa satılan domatesin Gaziantep Halinde 1 TL’den satıldığını belirten Sucu, uygun satmalarına rağmen müşteri bulamadıklarını kaydetti. Arada üreticiden tüketiciye uzanan zincirde vurgun yapanların olduğunu, bunun bulunmasını istediğini belirten Sucu, “1 TL’ye müşteri yok. Antalya’da üretici halde eylem yaptı. Antalya’da 80 kuruş, burada da 1 TL. Müşteri bulamıyoruz. Buradakilerin hepsi esnaf, müşteri bulamıyoruz. Arada bir götüren var. Üretici rezil, komisyoncu, tüccar olarak bir reziliz. Tüketici çok pahalıya yiyor. Bu aradaki götüren bulunsun istiyoruz. Kimin rant götürdüğünü ortaya çıkarsın. Birisi Allah rızası için ortaya çıkarsın. Antalya’da yapılan eylemde, hep komisyoncular, vurguncu, hırsız, pahalı satan gibi gösteriliyor. Tüm Türkiye’de kim domatesi pahalılaştırıyor diye sorsanız, komisyoncu deniyor. İlk taş bize. Hayır biz değiliz. Esnaf olarak, biz sözümüzün arkasındayız. Biz bu işten hiçbir şey götüremiyoruz. İtler yatarken, bu insanlar burada. Bunu bizim üzerimize atmasınlar, bağıra, çağıra söylüyorum. Ben 16 yıldır halde komisyoncuların dernek başkanıyım, federasyonun da yönetim kurulu üyesiyim. Kesinlikle bu işin içinde bir rant götüren var. Bu hırsız bulunsun. Biz hırsız değiliz. Biz emekçiyiz. Bu kadar emek veriyoruz. Biz tedarikçiyiz. Bedavaya çalışıyoruz ama adımız, rantçıya çıktı. Biz 80 kuruşa almışız bu domatesi. Mazot yakıyorum, vergisini ödüyorum. Vergiyi veren biziz, sabahlara kadar uyumayan biziz, vatandaşın tedarikçisi biziz. Ama biz bu işin rantını yemiyoruz. Rantı yiyen insanlar bulunsun” diye tepki gösterdi.

Sucu’yu alkışlayan bazı esnaflar da işlerinin iyi olmadığını söyleyerek, hal esnafı ve komisyoncuların vurgun olmadığını ifade etti.

Bazı hal esnafı ise bazı dönemlerde komisyoncu ve hal esnafının ürünlerini pahallı sattığını söylerken, böyle durumlarda da domates üreticilerinin komisyoncuları idare etmesi gerektiğini ifade etti.

Bazılarının da ürünlerin büyük bir bölümünü satın alarak piyasayı tekelleştiğini savunan esnaflar da, pahalı ürün satışında en büyük etkenlerden birinin de bu olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gaziantep

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM