[wp-story id="118872"] İMO’lu kadınlardan dayanışma mesajı – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.065,4800
 • EURO
  $0,9357
 • ALTIN
  $43.928,8200
 • BIST
  1,1724
İMO’lu kadınlardan dayanışma mesajı

İMO’lu kadınlardan dayanışma mesajı

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Kadın İnşaat Mühendisleri Komisyonu 25 Kasım Kadına Yönelik Mücadele günü nedeniyle açıklama yaptı.

İMO kadın komisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

25 Kasım 1960, Dominik Cumhuriyeti`nde diktatörlüğe karşı mücadelede sembol haline gelen Mirabel kardeşlerin öldürüldüğü gündür.

1981 yılında Latin Amerika Kadınlar Kongresi`nde Mirabel kardeşler anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” olarak ilan edildi.

1999 yılında ise Birleşmiş Milletler 25 Kasım`ı resmi olarak “Kadına Yönelik Şiddettin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verdi.

Bugün, kadına yönelik şiddetin devletin uyguladığı politikalarla nasıl iç içe geçtiğini gösteren ve kadın dayanışmasının şiddetle mücadelede en önemli dayanak olduğunu ifade eden bir gün olarak anılıyor. Dünyanın her yerinde kadınlar bugünü etkinlikler, eylemlilikler düzenleyerek, mücadeleyi yükselttikleri bir gün olarak anıyorlar.

Avrupa Kadın Hakları Girişimi`nin, kadınların vazgeçilmez ve ertelenemez bu mücadele günü için yayımladığı bildiri şöyle:

“Mirabel kardeşlerin bu katliamı ibret-i alem tarzında tüm dünya kadınlarını, en çok da demokrasi ve devrim mücadelesine katılan kadınları korkutmak, sindirmek ve baskı altında tutmak için yapılmıştır. Sistemin sahipleri kadınların örgütlü gücünden korkuyor. Çünkü tarih defalarca gösterdi ki dizginlerinden boşalan kadınların öfkesi onların saltanatları için büyük bir tehlike. Dünyanın neresinde olursa olsun kadınların özgürlük haykırışları her türlü baskıya rağmen hiç bir zaman susturulamadı ve susturulamayacak, çünkü kadını isyana teşvik eden tüm koşullar dün olduğu gibi bugün de mevcut. Baskının olduğu yerde isyan etmek meşrudur.”

Ülkemizde de var olan ve her geçen gün artmakta olan baskının, şiddetin en çok etkilediği kesimlerden biri kuşkusuz kadınlar. 2018 yılı itibari ile 335 kadının çoğunlukla eşleri, eski eşleri ya da 1. dereceden yakınları tarafından öldürüldüğü, kadın cinayetlerinin son 14 yılda 4 kat arttığı ülkemizde, kadınlar her gün daha fazla sindirilmeye, sömürülmeye, susturulmaya ve ev/aile içine hapsedilmeye çalışılıyor.

2008 yılından beri şiddetten hayatını kaybeden kadınlar için dijital bir anıt uygulaması olan Anıt Sayaç ile her yıl giderek artan sayılarda, toplamda 2424 kadının, yalnızca kadın olmaktan kaynaklanan bir nedenle, yani yalnızca cinsiyetleri nedeni ile yaşamlarını yitirdiklerine tanık olduk. Elbette kaybettiğimiz her bir canı yalnızca istatiksel bir veri olarak algılamıyoruz, ancak olayın büyüklüğünü gözler önüne sermekten ve takipçisi olmaktan kaçınmayacağız.

Kadına yönelik şiddet; her yaştan, her eğitim grubundan, her bölge ve refah düzeyinden kadınlar için tehdit oluşturuyor. Bununla birlikte kadınların istihdam oranı erkeklerin istihdam oranının yarısı kadardır ve tüm eğitim düzeylerinde çalışan kadınlar erkeklerden yüzde 17,8 daha düşük ücretler almaktadır. Kadın işsizlik oranı yüzde 14,6, genç kadın işsizliği ise yüzde 25,6`dır. Çalışma yaşamındaki kadınların yüzde 44`ünün hiçbir güvencesi yoktur. Bu veriler, kadınların çalışma hayatındaki en önemli üç sorununu ortaya koyuyor; düşük ücret, işsizlik ve sigortasız çalıştırılma. Kadınların yüzde 23,2`si işe alım sürecinde ayrımcılık yaşamakta ve yüzde 92`si sendikasız çalıştırılmaktadır. Bu tablo, ekonomik şiddetin ve eşitsizliğin boyutlarını ortaya koymaktadır.

Ülkemizdeki bu vahim gerçeklikten İnşaat Mühendisi kadınlar olarak bizler de payımıza düşeni alıyoruz. Son derece yüksek orandaki işsizlik, özellikle yeni mezun genç kadın meslektaşlarımızı mağdur durumda bırakıyor. Henüz meslek yaşamlarının başında karşılaştıkları bu olumsuz durum onları, hem mesleklerini uygulama pratiklerine hem de çalışma yaşamına karşı antipati oluşturacak bir duruma itiyor. Bu durum çalışma imkanı

olarak meslek dışı alanlara yönelmelerine neden oluyor. Üniversite mezunu/istihdam dengesi kurulmaksızın açılan İnşaat Mühendisliği eğitimi veren bölümlerin çokluğu genç mezun arkadaşlarımızın karşısına böyle bir olumsuzluk olarak çıkıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi ve şiddetle mücadelenin temel ayağı sadece kadınların değil tüm toplumun örgütlenmesine bağlıdır.

Ancak biz kadınlar; kadına şiddetle mücadele yollarının tariflendiği yasal ve kurumsal haklarımızın geliştirilmesinde toplumun tüm kesimleriyle birlikte çalışarak sonuç almayı hedeflemekteyiz.

Ve biliyoruz ki; baskının arttığı her yerde özgürlük talepleri de artar. Onun için bu dönem “Kadınlar Birlikte Güçlü” diyerek mücadeleyi yükselttiğimiz bir dönem olacak.

Mirabel kardeşlerin mücadelesinin kelebek etkisiyle bizlere kadar ulaşacağına inanıyoruz.

Direnmenin, dayanışmanın, yan yana durmanın gücüyle kadın dayanışmasını selamlıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM