SON DAKİKA

“İnşaat firmasına matbaa işi”

Şahinbey CHP Meclis üyesi Hasan Şencan, Şahinbey Belediyesi tarafından Ekiz Tarım ve İnşaat Şirketi’ne verilen 881 bin TL değerindeki takvim, kütüklü takvim ihalesini gündeme taşıdı. Hasan Şencan,”İnşaat firmasına matbaa işi veriliyor. Bu usulsüzlüktür.”dedi.

Bu haber 04 Aralık 2018 - 13:53 'de eklendi ve 26429 kez okundu. kez görüntülendi.

Şahinbey’de ‘Usulsüzlük’ tartışması

Şahinbey Belediye Meclisi Aralık ayı 1.Birleşim Toplantısı’na ihalede usulsüzlük tartışmaları damga vurdu. Toplantıda söz alan meclis üyesi Hasan Şencan, Şahinbey Belediyesi tarafından Ekiz Tarım ve İnşaat Şirketi’ne verilen 881 bin TL değerindeki takvim, kütüklü takvim ihalesini gündeme taşıdı. Şencan pazarlık usulü ile aynı gün içerisinde 4 defa yapılan ihaleyi usulsüzlük olarak nitelendirirken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kanunlara uygun olarak işlem yaptıklarını ve usulsüzlük yapılmadığını söyledi.

Şahinbey Belediye Meclisi Aralık Ayı 1.Birleşim toplantısı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündeme alınan 12 maddeden 7’si İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, 2’si Plan Bütçe Komisyonuna, 3 madde ise Teklif Karar olarak meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda söz alan meclis üyesi Hasan Şencan, “23 Ekim 2018 tarihinde Ekiz Tarım İnşaat isimli firmaya 881 bin 655 TL’lik ihale verilmiş. İhale 4 parça halinde çıkarılmış. İhalelerin biri kütüklü duvar takvimi, yeni yılda vatandaşlara dağıtılmak üzere takvim, takvim ve son olarak kütüklü duvar takvimi olarak çıkarılmış. İhalelerin hepsi aynı gün aynı saatte çıkartılmış. Bu ihale ile ilgili herhangi bir ön ihale ilanı yok, ihale ilanı yok yalnızca sonuç ilanı var. Firmaya baktığımızda Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlarına göre, inşaat ve tarım üzerine çalışan bir firma. Belediyeyi bu kadar düşünüyoruz madem, neden inşaat şirketine bu işi veriyoruz? 881 bin TL’lik ihaleyi Kamu İhale Kurulunun 21 F maddesine göre neden yaptınız? Ülkede afet, doğa olayı gibi acil bir durum mu vardı bu ihale pazarlık usulüne göre yapıldı? Belgeler burada, bu ihaleyi dörde bölmüşsünüz, işin adı ve şekli aynı, kanunda da ‘ihale aynı günde biter, bölünmeye gerek yoktur, usulsüzlüktür’ diye yazar.”

“USULE AYKIRI BİR DURUM YOK”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tahmazoğlu, “Bilindiği gibi her şeyin bir usulü vardır, bazı işler ihale yoluyla bazı işlerin ise acele yapılması gerekir. Pazarlık usulü işlemlerin yapılabileceği kanunlarda mevcuttur. İşin bazı durumlarda acil yapılması gerektiğinde pazarlık usulüne gidilebileceği kanunlarda var olan bir şey, burada usulsüzlük yok. Diğer yandan Gaziantepli firmalar, ‘İşi veriyorsunuz, işi şehir dışındaki firmalar alıyor. Bunları Gaziantep’teki firmalara neden vermiyorsunuz?’ şeklinde eleştiriler geliyor. Bu konudaki eleştirileri de ortadan kaldırmak adına yasaya uygun şekilde, pazarlık usulü ile özellikle yereldeki firmalarında kazanması amacıyla uygulamalar yapılabiliyor. Burada yasaya, usule aykırılık yok. İlgili kurum tarafından yapılabilecek bir şey yok.”

“BURASI İNŞAAT FİRMASI!”

Tahmazoğlu’na cevap veren Şencan, “Kanunda var dediniz, ancak kanunlarda 885 bin liralık ihaleyi dörde bölüp aynı gün içerisinde aynı kişiye vermek yoktur. Gaziantep’ten size gelen firmalar varmış, bunlar size bu işi inşaat firmasına mı verin mi dediler? Burası 2015 yılında kurulmuş inşaat firması.”

“ŞİRKETLERİN UNVANLARINI BİLİYORUM”

Şencan’a cevap veren Tahmazoğlu, “Ben Yeminli Mali Müşavirim, şirketlerin üzerlerindeki unvanları da biliyorum, birçok faaliyeti yapan firmaları da biliyorum. Size genel durumu anlatıyorum” diye konuştu.

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından bir sonraki birleşimin 6 Aralık Perşembe Günü saat 16.00’da yapılmasına karar verildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    UA-76681437-2