[wp-story id="118872"] İŞ DÜNYASI VE EXİMBANK GTO’DA BULUŞTU – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.398,1200
 • EURO
  $1,0709
 • ALTIN
  $47.313,2100
 • BIST
  1,1729
İŞ DÜNYASI VE EXİMBANK GTO’DA BULUŞTU

İŞ DÜNYASI VE EXİMBANK GTO’DA BULUŞTU

GAZİANTEP Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, 6,5 milyar doların üzerinde ihracatla ülke ihracatının yüzde 4,5’ini gerçekleştiren ve önemli bir potansiyele sahip olan Gaziantep’e, Türk Eximbank Bölge Müdürlüğü kurulması gerektiğini söyledi.

GTO’da gerçekleştirilen toplantıda; iş dünyasına ve ihracatçılara hitap eden Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım; GTO Başkanı Yıldırım’ın Eximbank Bölge Müdürlüğü kurulması talebine olumlu yanıt verdi. Adnan Yıldırım, bankanın üçüncü Bölge Müdürlüğü’nün Gaziantep’te kurulacağını söyledi.

Ticaret Odasında düzenlenen toplantının açılışında konuşan Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in sahip olduğu potansiyelin yanında 16 ilin bağlı olduğu Türk Eximbank şubesi yerine Bölge Müdürlüğü’nü hak ettiğini vurgulayarak, “Yaklaşık 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Gaziantep’te bölge Müdürlüğü kurulması Gaziantep’in gelişimine ve ihracatına ivme kazandıracaktır” dedi.

Türk Eximbank’ın ihracatçıların en büyük destekçisi olduğunu söyleyen GTO Başkanı Yıldırım “Gaziantep olarak birçok ürünün üretim merkezi olarak farklı farklı ülkelere ürün satıyoruz. Son dönemlerde ekonomik konjonktürden dolayı bankalardan finansman teminini zorlaştırdı, faiz maliyetleri yükseldi. Özellikle geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurlarının aşırı yükseldiği dönemde Eximbank ihracatçı firmaların finansman ihtiyacını düşük faizlerle karşılayarak, sürecin atlatılmasına ciddi destek sağladı. Eximbank’ın sermaye yapısı ne kadar güçlü olursa ihracatçımız da o kadar güçlü olacaktır” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, banka olarak bugün itibariyle yaklaşık 11 bin civarında ihracatçı ile çalıştıklarını, düzenli ihracat yapan şirketlerin tamamıyla çalışmak istediklerini söyledi.

Bankanın kredi, sigorta ve garanti programları hakkında katılımcılara bilgi veren Genel Müdür Adnan Yıldırım, banka olarak ihracatın yüzde 26’sına destek olduklarını bunun yanında ihracat kredisinin yüzde 48’ini verdiklerini belirterek,  “Alacak sigortasında şirketler arasında birinci, yurtdışı fon temininde 7. ve kredi büyüklüğünde 8. sıradayız. Banka olarak Ocak 2018’den bu yana faizleri attırmadık. Amacımız ihracatın ve büyümenin üzerinde destek sağlamak. İhracatçılarımızı teminat mektubundan kurtarmak için çalışmalarımız devam ediyor. 2019 yılında ihracatta büyük katkı sağlayan 20 kentin tamamında şube kuracağız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Türk Eximbank Genel Adnan Yıldırım, Pazarlama Genel Müdürü Enis Gültekin, Tahsis Daire Başkanı Hüseyin Cemtekin ve Gaziantep Şube Müdürü Metin Çelik, katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM