[wp-story id="118872"] Kaplan, o iddiaları meclis gündemine taşıdı!.. – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.854,5400
 • EURO
  $0,9135
 • ALTIN
  $41.750,0000
 • BIST
  1,1686
Kaplan, o iddiaları meclis gündemine taşıdı!..

Kaplan, o iddiaları meclis gündemine taşıdı!..

“CHP Gaziantep Milletvekili, İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Tutuklu ve Hükümlü Alt Komisyonu Üyesi İrfan KAPLAN, geçtiğimiz günlerde Tekirdağ T Tipi Cezaevinden Trabzon Beşikdüzü Cezaevine sevk edilen 12 tutukluya yapıldığı iddia edilen işkence ve çıplak aramayı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu!”

Geçtiğimiz günlerde, basında yer alan haberlere göre Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 12 tutuklu Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Sevk edilen 12 tutuklunun 50 kişilik bir grup tarafından ağır şekilde işkenceye ve çıplak aramaya maruz kaldığı iddia edilirken, 4 tutuklunun ise süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı kamuoyunda yer aldı.

Tutuklu ve Hükümlü Alt Komisyon Üyesi İrfan Kaplan, o iddiaları meclise taşıyarak yazılı soru önergesiyle Adalet Bakanı’na sordu.

Yazılı soru önergesinde; “Tutuklu 12 kişinin tek kişilik hücrelere alındığı, kendilerinin hiçbir şekilde havalandırmaya çıkartılmadıkları iddia edilmektedir. Ayakta sayım uygulamasını kabul etmedikleri için her sayımda darp edildikleri, özellikle Cemal Narcı adlı mahpusun süngerli oda diye tabir edilen bölüme alınıp, üzerinin zorla çıkarıldığını ve burada dört saat boyunca fiziksel şiddete maruz bırakıldığı da basına ve kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır” açıklamasına yer vererek Cezaevlerinde çıplak arama dayatmasının devam ettiği iddiası çok sayıda tutuklu ve hükümlü yakınları tarafından kamuoyuna yansıtılmıştır. Bakanlığınız tarafından çıplak arama şikâyetlerinin geldiği cezaevlerinde herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 12 tutuklunun, girişte iddia edile çıplak arama dayatması sonucunda, 50 kişilik İnfaz Koruma Memurlarınca, tutukluların darp edildiği iddiaları doğru mudur? Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevinde bu konuya ilişkin herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Bahsi geçen bu şikâyetlerin yer aldığı cezaevi personelleri ile ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapıldıysa kaçına ve hangi tür işlemler yapılmıştır?” sorularını sordu. Ayrıca 4 tutuklunun açlık grevine başladığı iddiaları da gündeme getirerek, Bakan Abdülhamit Gül’e “Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevinde açlık grevine başladığı iddia edilen 4 tutukludan haberdar mısınız? Açlık grevinin sonlandırılması ve tutukluların taleplerinin yerine getirilmesi konusunda neler yapılması planlanmıştır?” sorularını sordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM