Pet Shop
KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

ABONE OL
27 Ağustos 2016 13:06
KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

s

Üniversite tercihlerinin tamamlanması ve sonuçların öğrencilere duyurulmasının ardından üniversitelere yerleştirilen öğrenciler, “ları”>KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak?” sorusuna yanıt aramaya başladılar. Çeşitli üniversitelerin önlisans ve lisans programlarında eğitimlerine devam edecek öğrenciler, si ile maddi destek almak istiyor. Bu konuda bilgileri araştırmaya başlayanlar KYK burs başvuruları konusunda olabiliğince detaylı bilgi almak istiyor. Şu anda yeni bir bilgi olmadığından dolayı en fazla merak edilen soruların başında, “KYK burs başvuruları ne zaman olacak?” sorusu geliyor.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK’nın bir diğer hizmeti olan yurtlar için başvurular başladı. Genellikle KYK bu işlemlerin arasındaki süreyi pek uzun tutmuyor. Dolayısıyla yakın zaman içerisinde KYK burs başvuruları için sürenin başlaması bekleniyor. Şu anda konu hakkında bir tarih açıklanmadı. KYK’nın bu açıklamayı yakın tarihte kurumun resmi internet sitesi kyk.gsb.gov.tr‘den yapması bekleniyor.

?

KYK tarafından öğrencilere ödenen burs ya da kredinin miktarı da merak edilen bir başka konu… KYK bursu için belirlenen miktar her yıl enflasyon oranına göre artış gösteriyor. Öte yandan bu yıl burslarda yapılan artış enflasyon miktarının üzerinde oldu. Geçen sene 330 TL olan burs miktarı 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 400 TL olacak. Öte yandan yüksek lisans için 800 TL, doktora için ise 1200 TL burs ödemesi yapılacak.

KYK BURS ÖDEMESİ NASIL YAPILIYOR?

KYK burs başvuruları neticesinde burs almaya hak kazanan öğrencilere, eğitim süresi boyunca aylık olarak ödeme yapılır. Okulların ara vermesi ile bursa da ara verilirken, yeni dönemde ödemeler yeniden başlar. Diğer yandan KYK tarafından verilen öğrenim kredisi ise öğrencilere tüm yıl boyunca verilir. KYK bur ödemesi öğrencilerin adına çıkarılan banka kartları üzerinden yapılır. Burslar her ayın 7’sinde hesaba aktarılır.

KESİLİR?

“KYK bursu ne zaman kesilir?” sorusu da merak edilenler arasında. Daha önce de belirttiğimiz üzere KYK burs ödemeleri öğrencilere eğitim yılı süresince yapılırken, eğitime ara verilen yaz döneminde burs ödemesi yapılmaz. Öğrencinin normal eğitim süresi boyunca burs verilirken, artık yılı olan öğrencilerin bursları belirlenen tarihte kesilir.

KİMLER KYK BURSU ALABİLİR?

KYK burs başvurusu yapacak öğrencilerin dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Öncelikle öğrencinin herhangi bir üniversitenin önlisans veya lisans programında okuyor olması gerekmektedir. Öte yandan Açıköğretim Fakültelerinde okuyan “önceliğe sahip öğrencilere” (Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara) burs verilmektedir. Yine önlisans programını tamamlamasının ardından lisans programına başlayan öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilmektedir. Bir öğrenci ÖSYM’nin yaptığı sınavda ilk 100’a girerse otomatik olarak burs almaya hak kazanır. Yine amatör milli sporcu belgesine sahip olanlara da burs verilmektedir.

KİMLER KYK BURSU ALAMAZ?

Bazı öğrenciler de KYK bursu alamazlar. Kurumdan daha önce burs alanlar, öğrenciyken öğretinimine ara verenler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ve askeri okul öğrencileri, normal eğitim süresi haricindeki öğrenciler, yüksek lisans düzeyinde hazırlık sınıfı okuyanlara ve dilekçede yalan beyanda bulunanlara KYK bursu verilmez.


En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (2)
  • ayzıt

    %%yazar&& Selam herkese sayfan gerçekten iyi, tebrikler

  • aznavur

    Tunceli merkezden ben aznavur. Slm sayfanız cidden mükemmel, teşekkürler 16-11-2016 13:58:07


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r