[wp-story id="118872"] Mevlüt Polat:Kurbanlıkta sıkıntı yok – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.866,2300
 • EURO
  $0,9159
 • ALTIN
  $41.794,5800
 • BIST
  1,1684
Mevlüt Polat:Kurbanlıkta sıkıntı yok

Mevlüt Polat:Kurbanlıkta sıkıntı yok

Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, Yüz binin üzerinde küçükbaş hayvan olduğunu ve Kurban Bayramı’nda sıkıntı olmayacağını söyledi.

Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, Yüz binin üzerinde küçükbaş hayvan olduğunu ve Kurban Bayramı’nda sıkıntı olmayacağını söyledi.

100’den fazla besicinin terk verdiğine de dikkat çeken Mevlüt Polat, “Şu anda kilosu 18 lira. Bayrama kadar 20’ye yükselir. Geçen yılki fiyatlarla aynı” dedi.

BİN LİRAYI AŞAR

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde canlı hayvan piyasası da canlandı. Gaziantep’te yüz binin üzerinde küçükbaş hayvan olduğu açıklanırken, bayramda hiçbir sıkıntı olmayacağı dile getirildi. Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat, “Kurbanlık kalmaz endişesi taşımayın. Kurbanlık çok. Fiyatlar da kilogramı 18 liradan gidiyor. Kurbana kadar 20 liraya yükselir. Şimdiden gidip besicilerle anlaşıp kurbanlıklarını 18 liradan alabilirler. Kurban Bayramına da az bir süre kaldı. O zamana kadar 50 kilogramlık bir kurbanlık bin lirayı aşacak. Vatandaşlarımız dini bayramlarında kurbanlık kesemeyebilir. Sadece parası olan kesecek. O yüzden 100 binin üzerindeki küçükbaş ve büyükbaşlar da eklendiğinde isteyen alabilecek. Kurbanlık bulamama sıkıntısı olmayacak” dedi.

100 BESİCİ İŞ TERKİ VERDİ

Besicilerin büyük sıkıntılar yaşadığını ve zararına satış yaptığını belirten Mevlüt Polat, “Gaziantep’te son bir iki yılda 100’ün üzerinde besicimiz iş terki yaptı. Girdi maliyetlerinin sürekli artması ve satış fiyatlarının geçen yılla aynı olması elimizi kolumuzu bağlıyor. Fiyat artıramıyoruz. Çünkü satılmıyor. Vatandaşlarımızın da kurbansız kurban geçirmesini istemiyoruz. Kar edelim diye fiyatları artırdığınızda vatandaş alamıyor. Bizim canlı hayvanlarımız elimizde kalıyor. Besicilerimiz de hem vatandaşlarımızın kurbanlık alması hem de elinde kalmaması için zararına satış yapıyor. Böyle devam ettiği için de terk veren verene. İlerleyen süreçte besici kalmayacak. Biran önce önlem alınmalı” diye konuştu.

DENETİM YAPILSIN

Kurbanlık kesimi ile ilgili de uyarılarda da bulunan  Mevlüt Polat, “25 kilogram altı kuzular kesilmemeli. Yavrulayan kuzuları keserseniz, üretme şansınız kalmaz. Daha uzun süreli yasaklar getirilsin. Denetimler artırılsın. Yıllardır uyarıyoruz. Her geçen gün canlı hayvan üretiminde geriliyoruz diye. Ama dinlenmiyor. Şu anda bıçak kemiğe dayandı. Et fiyatları niye yüksek diyorlar. 18-20 liraya canlı hayvan satılırsa et fiyatlarının da 60 liradan aşağı olmaması lazım. Maalesef halkımızın et yiyecek durumunu koymadılar. Biz üreticiler de iş yapamaz hale geldik” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM