[wp-story id="118872"] Piyasalar Tepetaklak – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.959,2900
 • EURO
  $0,8910
 • ALTIN
  $42.706,3800
 • BIST
  1,1710
Piyasalar Tepetaklak

Piyasalar Tepetaklak

Dolar-euro kaç TL? 23 Mayıs 2018’de dolar kuru en son ne kadar oldu? Yeni rekor geldi mi? Dolar/TL yükselişine ara vermeden devam ederken, kur gece yarısı 4.80 seviyesini geçti. Bu sabah 4.76 seviyesinden güne başlayan kur, tekrar yukarı doğru hareketlendi ve 4.92 seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın ne zaman aksiyon alacağını merak ediliyor. Türk Lirasında […]

Dolar-euro kaç TL? 23 Mayıs 2018’de dolar kuru en son ne kadar oldu? Yeni rekor geldi mi? Dolar/TL yükselişine ara vermeden devam ederken, kur gece yarısı 4.80 seviyesini geçti. Bu sabah 4.76 seviyesinden güne başlayan kur, tekrar yukarı doğru hareketlendi ve 4.92 seviyesinin üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın ne zaman aksiyon alacağını merak ediliyor.

Türk Lirasında değer kaybı hız kesmiyor. Dün gün içerisinde 4.66 zirvesine çıkan ardından sınırlı da olsa gevşeyen dolar/TL, bugün yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Güne 4.76 seviyesinden başlayan dolar/TL, saat 11:07’de 4,9271 seviyesine çıktı. Euro/TL ise 5,7694 seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL’nin dün gece illikit piyasada 4.82 seviyesini geçmesi sonrası Tokyo’da Credit Agricole CIB Döviz birimi idari direktörü Yuji Saito, Türk Lirası’nda gece saatlerindeki sert düşüşe ilişkin “TL, işlemlerin New York’tan Tokyo’ya geçmesiyle birlikte ‘zararı durdur’ emirlerinin tetiklenmesi etkilenmiş olabilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

TCMB’nin ne zaman aksiyon alacağı merak ediliyor

Bankacılar TL’deki değer kaybının nedenini devam eden siyasi ve ekonomik endişeler ile faiz politikalarına bağlarken, benzer para birimlerinden negatif ayrışma trendi de her geçen gün kuvvetleniyor.

Bankacılar TCMB’den ve ekonomi yönetiminden son dönemde kaybolan güveni yeniden tesis edecek bir adım veya adımlar beklediklerini belirtiyor.

Birçok bankacı TCMB’nin 7 Haziran’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında “hatırı sayılır” bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB’nin bu
tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor. TCMB’den 7 Haziran’dan önce faiz artışı beklentisi TL’nin değer kaybettiği her geçen gün kuvvetleniyor.

TCMB’nin de yakından izlediği zimmi oynaklık endeksi TCMB’nin hatırı sayılır bir sıkılaştırma gerçekleştirdiği 2017 Ocak ayında görülen ve 24.80 seviyesine gittikçe yaklaşıyor.

FITCH’TEN KRİTİK UYARI

Liranın dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 25’e yaklaştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para politikası bağımsızlığının azalması not üzerinde baskı yarattığını söylerken, S&P de liradaki sert düşüşün durdurulması için harekete geçilmezse, mali durumun hızlı kötüleşebileceği uyarısı yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM