[wp-story id="118872"] PLATFORM ÜYELERİ “HER NEFESTE BARIŞ SOLUMAK İSTİYORUZ – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $4.123,9800
 • EURO
  $1,0910
 • ALTIN
  $61.784,2600
 • BIST
  1,1643
PLATFORM ÜYELERİ “HER NEFESTE BARIŞ SOLUMAK İSTİYORUZ

PLATFORM ÜYELERİ “HER NEFESTE BARIŞ SOLUMAK İSTİYORUZ

-EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU DÜNYA BARIŞ GÜNÜ DOLAYISIYLA ORTAK AÇIKLAMA YAPTI TTB, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon kurulu, KESK, DİSK, TÜMTİS, BELEDİYE-İŞ, dernek ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan Emek ve Demokrasi Platformu 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptılar. İnşaat Mühendisleri Odasında yapılan basın açıklamasında, Her nefeste barış solumak istiyoruz denildi. Yapılan […]

-EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU DÜNYA BARIŞ GÜNÜ DOLAYISIYLA ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

TTB, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon kurulu, KESK, DİSK, TÜMTİS, BELEDİYE-İŞ, dernek ve bazı siyasi parti temsilcilerinden oluşan Emek ve Demokrasi Platformu 1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptılar. İnşaat Mühendisleri Odasında yapılan basın açıklamasında, Her nefeste barış solumak istiyoruz denildi.
Yapılan ortak basın açıklamasında şöyle denildi” Barış hakkı, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve diğer insan hakları belgeleri esas alındığında, hukukun üstünlüğü ilkesinin herkes için güvence oluşturması, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, sosyal ve ekonomik hakların tümünün tüm bireyler ve halklar, toplumlar için tanınması ve yaşama geçirilmesi; herkesin eğitim ve kültürel haklara sahip olması, tüm çocukların insan haklarına sahip olması ve bunların yaşama geçmesi, herkesin içinde yaşadığı toplumda kendisi, toplumu ve ülkesinin yönetimi konusunda iradesini özgürce ortaya koyması ve yaşamının tüm yönlerine tam katılmasının olanaklı olmasıdır. Barış içinde bir Türkiye ancak insan hakları ve özgürlüklerine dayanan bir anayasal ve yasal sisteme sahip olmaktan ve bu sistemi çalıştırmaktan geçmektedir. Türkiye’nin çatışma üreten anti demokratik, otoriter, yer yer totaliter özellikler taşıyan anayasal ve yasal sisteminden çıkması ve demokrasiye yönelmesi gerekmektedir. Çoğulcu demokrasi barış için şarttır. Yurttaşların tümünün haklara, özgürlüklere ve onura sahip olmak bakımından eşitliği temeldir. Barış özleminin, özellikle son yıllarda Ortadoğu merkezli savaşın ve emperyalist işgallerin, Türkiye içinde ve dışında çatışmaların artmasıyla birlikte güç bir dönemden geçiyoruz. Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü, Ortadoğu’da şiddetlenen çatışma ve katliamların, Türkiye’de yeniden kışkırtılan çatışma ortamı sonrasında yaşanan ölümlerin ve 15 Temmuz’da demokrasi, parlamenter sistemimize karşı geliştirilen darbe girişimi ve devamında OHAL uygulamalarının yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. Silahların ve savaşın konuştuğu yerde ne barış, ne demokrasi, ne ekmek, ne de özgürlükten söz edilebilir. Bu nedenle emek ve demokrasi güçleri olarak, herkesi savaşa ve ölümlere karşı sesimizi yükseltmeye, demokrasi ve barış için birleşmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Çatışmadan nemalanmak isteyen örgütlere ve bu durumdan beklentisi olanlara da seslenmek isteriz; Silahlar susmalı, eller tetikten çekilmelidir. Çatışmasızlık haline dönülmeli çözümü barışta aramak gereğinde ısrarlı olunmalıdır. Ayrıca görüyoruz ki; Emperyalist sistem bölgesel çatışma ve savaşları giderek artırmakta, ikinci paylaşım savaşı öncesinde olduğu gibi, genel bir paylaşım savaşı hazırlıkları yapılmaktadır. Barış sözcüğü, ancak savaşı doğuran koşullara ve bu koşullardan çıkar sağlayanlara, emperyalistlere, sömürücülere ve onların işbirlikçilerine karşı yürütülen örgütlü ve bilinçli bir mücadele içinde anlamını bulabilir. Sömürüsüz, sınıfsız, savaşsız bir dünya için barış kazanılmalıdır. Türkiye ve dünya halklarının 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM