[wp-story id="118872"] Sağlıkta çifte standart – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $2.866,2300
 • EURO
  $0,9159
 • ALTIN
  $41.794,5800
 • BIST
  1,1684
Sağlıkta çifte standart

Sağlıkta çifte standart

CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Suriyelilere sağlanan ücretsiz sağlık hizmetlerinin Türkiye’ye maliyetini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Yılmazkaya, Hastaneye giden Türk vatandaşlarının maaşından direkt kesilen 14 kalem fark ücretinin Suriyelilerden alınmadığını belirterek, “Bu adaletsizliği kendi vatandaşına uygulayan siyasi iradenin kime ve neye hizmet ettiği belli değildir” dedi.

Yılmazkaya, yazılı soru önergesinde “serbest eczanelerden ilaçlarını alan Suriyelilerin Tedavi masrafları ile birlikte ilaç, protez, diş, gözlük, işitme cihazı gibi malzemeleri de ücretsiz karşılanmaktadır. Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşlar için ülkemizin yaptığı sağlık harcamaların toplam tutarı ne kadardır? Suriyeli mültecilerin sağlık harcamalarıyla ilgili giderleri hangi kaynaklardan karşılamaktasınız?” gibi maliyetlerin cevabını istedi.

MALİYETİ NE KADAR ?

2011 yılı Mart ayında Suriye’de başlayan iç savaştan sonra ülkemize sığınan Suriyeli sayısının 3,5 milyonu geçtiğini vurgulayan Yılmazkaya, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanlarının 2013 yılından itibaren genişletildiğini, bunun Türk Vatandaşlarına maliyetinin ne kadar olduğunu sordu.

Yılmazkaya,”Ülkemize sığınan Suriyelilerin üç temel ihtiyacı olan sağlık, barınma ve gıda ihtiyaçları çeşitli şekillerde karşılanmaktadır. 2013 yılında Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanları genişletilmişti. Hastanelere giden Suriyelilerin faturaları valiliklere gönderilmekte, ödemelerini Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılmaktadır. Uygulamaya giren protokol çerçevesinde doktordan reçete alan Suriyeliler serbest eczanelerden ilaçlarını almaktadırlar. Tedavi masrafları ile birlikte ilaç, protez, diş, gözlük, işitme cihazı gibi malzemeler de karşılanmaktadır”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM