[wp-story id="118872"] Sanayicilere Döviz Tavsiyesi – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.065,4800
 • EURO
  $0,9357
 • ALTIN
  $43.928,8200
 • BIST
  1,1724
Sanayicilere Döviz Tavsiyesi

Sanayicilere Döviz Tavsiyesi

Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu “Son günlerde dolar kurundaki aşırı dalgalanmalar birçok arkadaşımızı hem sıkıntıya sokuyor hem de panik havası ile işler yapılıyor.   Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu “Son günlerde dolar kurundaki aşırı dalgalanmalar birçok arkadaşımızı hem sıkıntıya sokuyor hem de panik havası ile işler yapılıyor. Bu atmosferde yapılacak en […]

Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu “Son günlerde dolar kurundaki aşırı dalgalanmalar birçok arkadaşımızı hem sıkıntıya sokuyor hem de panik havası ile işler yapılıyor.

 

Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu “Son günlerde dolar kurundaki aşırı dalgalanmalar birçok arkadaşımızı hem sıkıntıya sokuyor hem de panik havası ile işler yapılıyor. Bu atmosferde yapılacak en doğru iş, hangi para biriminde iseniz onda devam etmenizdir”dedi.

Gaziantep Sanayi Odası’nda (GSO), gerçekleşen Oda seçimlerinin ardından ilk meclis toplantısı, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Toplantıda, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu gündeme dair açıklamalarda bulunurken, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep sanayisinde gelinen noktayı ve ihracatta yaşanan gelişmeleri rakamsal veriler ışığında anlattı.

Türkiye’nin yatırımcı çekmeye devam ettiğini ve dış ticarette hızlı pazarlara yakın bir mesafede olmasının önemli bir avantaj olduğu belirten Konukoğlu, Türkiye’nin geleceğinden hiçbir şüphesinin bulunmadığını söyledi.

Konukoğlu, “Ülkemizin geleceğinden hiçbir şüphem yok. Bu ülke yatırımcı çekiyor. Burada yatırım yaptığınız zaman dünyanın her tarafına çok rahatlıkla ulaşabilecek güçtesiniz. Özellikle hızlı ulaşılabilecek pazarlar dediğimiz yerlere 4-5 saatlik uçuş mesafesindeyiz. Bizim sakin olmamız gerekiyor” dedi.

HANGİ PARA BİRİMİNDE İŞ YAPIYORSANIZ ONDA KALIN

Sanayicilere sakin olmaları ve paniklememeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Son günlerde dolar kurundaki aşırı dalgalanmalar birçok arkadaşımızı hem sıkıntıya sokuyor hem de panik havası ile işler yapılıyor. Bu atmosferde yapılacak en doğru iş, hangi para biriminde iseniz onda devam etmenizdir. İş yaptığınız para biriminde kalın. Bu tabloyu 1994, 1998 ve 2001 yıllarında da yaşadık. Ani sıçramaların ardından bir durulma olur. Durulmadan sonra da geriye doğru bir dönüş gerçekleşir.”

-ÜNVERDİ: “GEÇMİŞ DÖNEM BAŞKANLARI VE YÖNETİM KURULLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de yaptığı konuşmasında, 8. dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi ve GSO’da daha önce görev yapan başkanlara, yönetim kurullarına ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Ünverdi, yaptıkları işin bir bayrak yarışı olduğunu ve GSO’nun bu bayrak yarışında 1989 yılından buyana, yalnız sanayi ve ticaretin değil, kültürel ve toplumsal değerlerin yaşatılmasında öncü rol üstlendiğini vurguladı.

Oda seçimleri sonrası yönetim kurulunda yüzde 35 oranında değişim yaşandığını belirten Ünverdi, Türkiye’de bir ilk olarak 3 kadın girişimcinin sanayi odasının yönetim kurulunda yer almasının, GSO’nun vizyonu ve geleceğe bakış açsını göstermesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

GÜNÜN TEKNOLOJİLERİNİ EĞİTİM VE BİLİM İLE YAKALAYABİLİRİZ

Dünyada gelişen teknolojilerle birlikte yeni bir yol ayrımına gelindiğini dile getiren Ünverdi,  akıllı üretim sistemleri, yapay zeka ve robot teknolojilerinin hızla üretim süreçlerine dahil olduğu yeni bir geçiş süreci yaşandığını kaydetti.

Sanayici ve iş dünyasının da gelecek planlarını buna göre yapması gerektiğini belirten Ünverdi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Endüstri 4.0 adı verilen yeni teknolojilerle, el değmeden, entegre bir anlayışla üretim süreçlerinin tamamlanabildiği bir dünyada, sanayiciler olarak kendimizi 10 yıl, 20 yıl sonrasına şimdiden hazırlamamız bir gereklilik olarak karşımızda duruyor. Bunu da ancak eğitim ve bilimle başarabiliriz. Bilgiye de ancak eğitimle ulaşabilir ve eğitimli bireyler sayesinde bilgiyi işleyip bilime dönüştürebiliriz. Önümüzde uzun bir yol var ve bu yolda daha çok çalışmamız ve tabiri caizse eğitimi başımızın tacı yapmamız büyük önem taşıyor.”

GAZİANTEP’İN EKONOMİ VERİLERİ

Gaziantep’in ekonomi verileri hakkında da meclis üyelerine sunum yapan Ünverdi, ihracatın, geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 3,9 oranında arttığına vur yaparak, “İhracatımız 2018 Ocak-Nisan döneminde bir önceki yıla göre yüzde 4,2 oranında arttı. 2018 yılı Ocak-Mart döneminde en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer alıyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranında ise ilk 10 il arasında yüzde 121,5 ile 4. sırada bulunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gaziantep’ten yapılan ihracatın ihraç mallarına göre karşılaştırmasında ilk üç sırada, tekstil ve hammaddeleri, halı, tarımsal sanayi ve hububat ürünlerinin olduğunu dile getiren Ünverdi şu bilgileri paylaştı:

“İhracatımızın sektörlere göre dağılımında, tekstil ürünleri yüzde 46,9 ile en yüksek oranı oluşturuyor. Ürettiğimiz ürünleri Nisan ayı itibariyle 171 ülkeye ihraç ediyoruz. Yılsonunda ülke sayısı daha da artacaktır. Sigortalı çalışan sayısı 2017 yılı Şubat ayına göre yüzde 9,5, işyeri sayısı 2017 yılı şubat ayına göre yüzde 6,8, toplam sanayi enerji tüketimi 2017 Ocak-Mart dönemine göre yüzde 13,6 oranında arttı. OSB enerji tüketimi 2017 yılı Ocak-Nisan dönemine göre yüzde 8,2, OSB’de doğalgaz tüketimi 2017 yılı nisan ayına göre yüzde 18,6 arttı. En fazla marka ve patent başvurusu yapan ilk 10 il arasında 1.282 başvuru ile 6. sırada, en fazla endüstriyel tasarım başvurusunda bulunan iller arasında ise 1.306 başvuru ile 2. sırada yer alıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM