SON DAKİKA

 Sanayide elektrik zamları sanayici bitirir

Bu haber 15 Mayıs 2018 - 15:25 'de eklendi ve 3929 kez okundu. kez görüntülendi.

Sanayide Elektrik Faturalarındaki Zam ve Doğalgaz Santrallerine Kısıtlama Sanayici Zor Durumda Bırakacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İslim ARIKAN yaptığı açıklamada “ 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren OSB’lerdeki işletmeler ve büyük sanayi tesislerinde,elektrik birim fiyatında tarife değişikliğine gidildi ve sanayi tarifesi yerine, ‘son kaynak tedarik’ adı altında yeni elektrik tarifesi ile sanayiciler fatura ödemeye başladılar. O.S.B’de çalışan meslektaşlarımızın yoğun soruları üzerine yapılan fatura incelemesinde, O.S.B bünyesindeki işletmelerde elektrik faturalarına % 20-25 oranında zam geldiğini, tarifenin sanayiciyi zor durumda bıraktığını gördük.

Artık, 50 milyon kilovatsaat ve üzerinde elektrik kullanan sanayi kuruluşları yüksek tüketimli aboneler olarak kabul edilecek ve ‘son kaynak tedarik’ tarifesiyle faturalandırılacaklar. Bu tarifede elektrik satış fiyatı; piyasadaki elektrik fiyatı ile yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizmasının birim maliyeti esas alınıp, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık açıklayacağı katsayı ile çarpılarak belirlenmektedir.

Özellikle organize sanayi bölgelerindeki birçok üretim tesislerinin elektrik tüketimleri 50 milyon khW altında olmasına karşın, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü üzerinden tüketim rakamı belirlendiği için, O.S.B bünyesindeki işletmeler büyük tüketici gibi maalesef cezalandırılmış konumuna düşmektedir.

Bu durum ileriye dönük taahhütlerinde maliyet artışlarına yansıyacağından sanayicilerimizin zararına olacaktır, bu maliyet artışları da nihayetinde tüketiciye yansıyacaktır. Ekonomik gelişim üzerinde olumsuz etkiler yaratacak olan bu düzenleme tekrar gözden geçirilmelidir. Sanayicimiz için elektrik fiyatlarının stabil olması, en azından aylık sabit birim fiyat belirlenip, sanayiciye ayın başında resmi olarak belirtilmesi sanayicinin planlamasını kolaylaştıracaktır.

Bununla birlikte, Sanayicilere daha ucuz elektrik verebileceğini düşünen firmaların, sözleşmelerinin iyi okunması,  bunu nasıl sağlayacaklarının detaylı olarak açıklanması gerekliliğini hatırlatmak isteriz.

Sanayi bölgelerinde diğer bir sorun, elektrik üreten kojenerasyon santrallerinde  doğalgaz sorunudur. Bu santrallerde, doğalgaz kapasite sınırlaması getirileceğini meslektaşlarımız dile getirmektedir. Bu beyan resmi olarak hiçbir tüketiciye bildirilmemiştir. Sanayicimiz kojenerasyon santrallerini çalıştırıp çalıştırılmayacağını elektrik fiyatlarının ancak stabil olması ile karar verebilir. Hükümetimizin birçok kez hatırlatması bulunmaktadır. Enerji verimliliği konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmak amacı ile kojenerasyon santrallerinin çalıştırılması istenmiştir. Çünkü; her ne kadar kojenerasyon santralleri doğal gazla çalışan santraller olsalar da, bu santrallerde elde edilen enerji,  üretim yaptıkları yerde tüketildiğinden, iletim ve dağıtım kayıpları sıfıra yakın olduğu için, bu santrallerde ısı kullanıldığı için,  daha verimli santrallerdir. Bundan dolayı, Kojenerasyon tesislerinde doğalgaz kısıtlamasına gidilmesisanayici tarafından kabul edilemez bir durumdur. Kojenerasyon tesislerinin doğalgaz tüketimleriningerçek kapasiteleribelirlenirse sanayicinin sorunu ortadan kalkacaktır, doğalgaz temininde kısıtlamaya gidilmeyecektir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
UA-76681437-2