UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  9,7776
Sanko Holding 2019 u başarılarla kapattı

Sanko Holding 2019 u başarılarla kapattı

Sanko Holding bünyesinde yer alan şirketlerin geçen yıl üretimden istihdama, eğitimden sağlığa Gaziantep in ve bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sunduğu bildirildi.

Sanko Holding bünyesinde yer edinen şirketlerin geçen yıl üretimden istihdama, eğitimden sağlığa Gaziantep‘in ve bölgenin kalkınmasına mühim katkılar sunmuş olduğu bildirildi.

Sanko Holding açıklamasına nazaran, tüm ortaklık, ihracatta ve istihdamda elde etmiş olduğu başarıların yanı sıra toplumsal mesuliyet alanında hayata geçirdiği projelerle de öne çıktı.

Ekonomist dergisince, merkezi İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerde bulunan şirketlere yönelik meydana gelen “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi” araştırmasında, 2019 senesinde Sanko Grubu’nun 12 şirketi listeye girdi.

Şirketlerin 2018 yılı verileri üstünden meydana getirilen çalışmaya nazaran, listede Sanko Grubu şirketlerinden Sanko Tekstil, Sanko Dış Tecim, Süper Film Ambalaj, Çimko Çimento ve Beton, Sanko Pazarlama İthalat İhracat, TechData, Sanko Enerji, Sayınlar Besin, Enko Enerji, MST İş ve Ziraat Makinaları, Sanko Rüzgar ve Bartın Çimento yer aldı.

Tekstil, enerji, çimento, ambalaj, iş ve ziraat makineleri başta olmak suretiyle değişik sektörlerde 14 bin çalışanıyla etkinlik gösteren Sanko Holding, araştırmada 4 yıldan beri en fazlaca şirketi bulunan grup olarak 2019 yılını da zirvede tamamladı.

İSO araştırmasında 8 Sanko şirketi yer aldı

Açıklamaya nazaran, araştırmada Sanko flamasını 5 şirketi dalgalandırdı.

Listede, Sanko Tekstil İşletmeleri, Sanko Dış Tecim, Süper Film Ambalaj, Çimko Çimento ve Beton ile Sanko Pazarlama yer aldı. Böylelikle Sanko Holding şirketleri Capital 500’de de Gaziantep’in ve bölgenin adını üst sıralara taşıdı.

İstanbul Endüstri Odası (İSO) tarafınca düzenlenen Türkiye’nin 500 Büyük Endüstri Kuruluşu araştırmasında ise Sanko Tekstil İşletmeleri, Süper Film Ambalaj, Çimko Çimento ve Beton, Sanko Enerji ve Sayınlar Besin Maddeleri, ikinci 500 arasına ise MST İş ve Ziraat Makinaları, Bartın Çimento ve Sanko Rüzgar Enerjisi Sanko Holding’in üretimden gelen enerjisini listeye yansıttı.

Sanko Dış Tecim, bölge ihracatının lideri

Sanko Holding’in 100’ü aşkın ülkeye ihracatını gerçekleştiren Sanko Dış Tecim A.Ş., GAP Bölgesi illerinin yanı sıra, Kahramanmaraş, Mersin ve Adana’nın da ihracatta önder şirketi oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafınca meydana getirilen değerlendirmeye nazaran, en büyük 1000 ihracatçı içinde Sanko Dış Tecim A.Ş. 48’inci, Çimko Çimento ve Beton Endüstri Tecim A.Ş. 533’üncü sırayı aldı.

Sektörel sıralamada Sanko Dış Tecim 3’üncü olurken, Çimko Çimento ve Beton Endüstri Tecim A.Ş., 11’inci sırada yer aldı. Sanko Dış Tecim A.Ş. ve Çimko Çimento ve Beton Endüstri Tecim A.Ş. tarafınca denim kumaş, örgü kumaş, havlu, bornoz, ambalaj malzemesi ve çimento ihraç edildi.

Türkiye Gelir Vergisi Rekortmenleri sıralamasında Konukoğlu ailesinden üç isim yer alırken, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, 95’inci, Yönetim Kurulu Başkanı Akıllı Konukoğlu 99’uncu, Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ise 100’üncü sırada yer aldı.

Ek olarak Ekonomist dergisinin düzenlemiş olduğu “Anadolu’nun en etkin 50 iş insanı” araştırmasında Abdulkadir Konukoğlu, 2019’da da zirvede yer aldı. Öteki taraftan, Hospitalmanager Dergisi’nin 13’üncüsünü düzenlemiş olduğu “Sıhhat Yöneticisi” ve Sıhhat Gönüllüleri – Türkiye’nin (SG-T) “Sağlıkta Toplumsal Sorumluk” ödüllerinde Konukoğlu’na “Senenin Sıhhat Girişimcisi” ödülü verildi.

Çimko ve Bartın Çimento projeleri dikkati çekti

Sanko Holding bünyesinde yer edinen ve Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri kuruluşları içinde bulunan Çimko’nun Narlı Fabrikası ile Altınşehir ve Osmaniye Hazır Beton Tesisleri; Internasyonal Beton Sürdürülebilirlik Konseyinin (The Concrete Sustainability Council) Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafınca Türkiye’ye tanıtılan “Kaynakların Görevli Kullanımı Belgelendirme Sistemi” kapsamında belgelendirilerek 2019’da mühim bir başarıya imza attı.

Bartın Çimento Fabrikası, Çin’in STEC firmasıyla yapımını gerçekleştirdiği ve planlanandan 3 ay ilkin devreye alarak elektrik üretimi sağlamış olduğu WHR (Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretimi) tesisinin iş tamamlama anlaşması da 2019 yılı sonunda imzalandı.

Sanko Holding, Gaziantep’te 2019 senesinde işletmelerinde en fazla hanım istihdamına katkı sunan şirket olurken, ülke ekonomisine ve istihdama sağlamış olduğu katkının yanında, topluma yapmış olduğu hizmetleri kurumsal bir yapı altında toplamak amacıyla 1989 senesinde kurulan Sani Konukoğlu Vakfı, Ekovitrin 18’inci Senenin Starları Ödülleri’nde ‘Senenin Vakfı’ ödülüne layık görüldü.

“Kendi topraklarımızdan kazandıklarımızı kendi topraklarımıza yatırdık”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, holdingin kendi topraklarından kazandıklarını kendi topraklarına yatırdığını belirterek, “Gayemiz şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak. Gerek endüstri alanındaki yatırımlarımız, gerekse toplumsal mesuliyet projelerimizle memleketimize ve ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konukoğlu, yatırımlarını planlarken temel yaklaşımlarını “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep” olarak belirlediklerini anımsatan Konukoğlu, bu düşüncenin sonucu olarak şirketlerin merkezini Gaziantep’ten başka kentlere taşımadıklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bugünkü Sayımız
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM