SON DAKİKA

SEÇKİN LGS BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Bu haber 01 Şubat 2019 - 20:07 'de eklendi ve 1429 kez okundu. kez görüntülendi.

 

Özel Seçkin Koleji öğrencilerine ortaöğretime geçiş sınavı ile ilgili İlköğretim Müdürü Eyüp Yılmaz tarafından bilgilendirme semineri düzenlendi.Seminerde LGS sınav sistemi,sınav kaygısı, motivasyon, özgüven, verimli ders çalışma, strateji, zamanı etkili kullanma, hedef, farkındalık ve sınava hazırlık sürecinde hangi derslere nasıl çalışılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde çok fazla soyut kavram olduğu için ezberlendiği takdirde unutulabilir bundan dolayı konuları çalışırken o konuyla ilgili bilinmeyen kavramların çıkarılması, akılda kalınanların not edilmesi, maddeler halinde notlar tutulması, kavramlar arasında benzeşim kurulması tavsiye edilir. Konularla ilgili şema hazırlanabilir.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde yoğun olarak yorum soruları çıkmaktadır.Yani Türkçedeki “Parçada anlam” soruları gibi sorular da gelebilmektedir.Bu yüzden soruda verilen metni iyi okuyup,anlayıp yorumlamamız gerekir.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin sorularının doğru bir şekilde çözülebilmesi için bazı terimlerin( haset,taassup,tefekkür vs.)bilinmesi gerekir.Bu terimlerle sorularda ayet ve hadislerin yorumlanması istenir.Ayet ve hadisli sorularda ayete ve hadise kendi yorumumuzu katmamak gerekir.Sadece ayet ve hadislerde verilen terimleri kendi içinde yorumlamalıyız.

Bütün ünitelere ait kavramlar formüle edilerek öğrenilebilir.

-Kader: ölçü,yasa,düzen

-Tevekkül: çalışma,tedbir,dua,Allah’a güvenmek

-Külli irade: Allah’ın sonsuz iradesi

-Cüzi irade: insanın sınırlı iradesi

-İrade: tercih edebilme

Konuların sonunda yer alan surelerin ( ayetel kürsi, maun vs.) okunuşu ve anlamının iyi bir şekilde ezberlenmesi gerekir. Ayrıca sure nerde indirildi, kaç ayetten oluşuyor ve Kur’an-ın kaçıncı suresi gibi bilgilerin de bilinmesi gerekir.

Son olarak dersi derste öğrenmeye çalışılmalıdır.Derse hazırlıklı gelinmeli ,mutlaka öğretmenin anlatacağı konuya daha önceden bakılmalıdır. Derse aktif bir şekilde katılım sağlanmalıdır.Dersin sonunda öğrenilemeyen kısımlar ders öğretmenine sorulmalıdır.Mutlaka günlük, haftalık ve aylık tekrarların yapılması gerekir.

Farklı kaynaklardan soru çözülmeli ayrıca çıkmış sorulara mutlaka bakılmalı.Öğrenci yapamadığı soruları ders öğretmenine sormalıdır.

UA-76681437-2