UA-123728131-1
reklam

 • DOLAR
  7,8064
 • EURO
  9,4756
 • ALTIN
  460,94
 • BIST
  1.331
Servisçiler; “Hiçbir destekten Faydalanmadık

Servisçiler; “Hiçbir destekten Faydalanmadık

“Devletten karşılıksız bir yardım almadık. İşsizlik maaşımız yok. BAĞ-KUR’ lu olduğumuz için birçok haktan faydalanamıyoruz. Bizim üstlerimiz de hükümet korkusundan haklarımızı savunmuyorlar.”

Servisçi esnafının ekonomik olarak zor durumda olduğunu belirten CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yılmazkaya, “Alınan tedbirler kapsamında filyasyon çalışmaları gereği yolculardan herhangi birinde pozitif vaka çıkması durumunda araç içindeki hiçbir yolcu karantinaya alınmazken, şoförün karantinaya alınması ayrıca aracın 14 gün boyunca bağlanması sektörü bir çıkmaza sürüklemektedir” dedi.

Kentteki esnafın sorunlarını dile getiren Yılmazkaya, “CHP heyeti olarak uzun bir süredir sektörlerde yaşanan ekonomik sıkıntıları sahada muhataplarından bire bir dinliyor ve çözüm üretmek adına çalışmalar yapıyoruz. Sektörlerde yaşanan ekonomik sorunlar vatandaşımıza en başta işsizlik olarak yansımaktadır. İşsiz kalan vatandaş evine ekmek götüremediği gibi, elektriğini, suyunu, telefonunu, kredi kartı borcunu ödeyemiyor. Tabi Ankara’daki beylerin bu yaşananlara duyarsız kalması çok daha vahim bir durum. Bizlerin amacı vatandaşımızın, esnafımızın sorunlarını gündeme taşıyarak iktidarı bu konularda adım atmaya zorlamak” dedi.

Mağduriyetlerini Gündeme Taşımakta Bizlerin Görevi

CHP Heyeti olarak diğer esnaflarımıza olduğu gibi servisçi esnafımıza yaptığımız ziyaretlerde de, bizlere yaşadıkları sorunları birçok boyutuyla aktaran şoförlerimizin mağduriyetlerini gündeme taşımakta bizlerin görevidir.

Yılmazkaya, “Pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de 16 Mart tarihinden itibaren koruyucu bir dizi tedbirler alındı. Okulların tatile girdiği 16 Mart tarihinden beri uzaktan eğitim nedeniyle okul servisçi esnafımız 7 aydır çalışmıyor. Yanlarında çalışan rehber personelin maaşını ve SGK primini, kendi SGK primlerini, vergilerini, araçlarını yenilemek için almış oldukları taşıt kredilerini ödeyemedi, geçimlerini sağlayacak gelir elde edemedi. Oldukça zor bir dönem geçiren okul servisi işletmecisi esnafımız umudunu 21 Eylül tarihinde okulların açılacağına ilişkin yapılan açıklamalara bağlamış, bu nedenle araçlarının vergi, sigorta, kasko, fenni muayene vb. eksikliklerini borçlanarak tamamladı. Ancak okulların bu tarihte açılamaması nedeniyle çalışarak borçlarını ödeyebilme imkânları olmadı.” şeklinde konuştu.

 

 

Servisçiler; “Hiçbir destekten Faydalanmadık”

Ücretsiz izin desteği ya da kısa çalışma ödeneklerinden hiç faydalanmadıklarını aktaran servisçi esnafı karşılıksız kredi kullanmadıklarını, vergi ertelemelerinin bir faydası olmadığı gibi ödeme günü geldiğinde yüklü bir ödeme ile karşılaştıklarını ifade etmekte.

Gaziantep’teki servisçilerin genelde fabrikalara yönelik çalıştığını belirten Yılmazkaya, servisçi esnafın şikâyetçi olduğu konuları şu şekilde sıraladı.

Sektörde çok fazla korsan çalışanın varlığından şikâyetçi olan servisçiler, hiçbir denetim yapılmadığını, karantina uygulaması sebebi ile her vakada bir şoför gidince çalışacak eleman kalmadığını ve bu sebeplerden ötürü kalifiye eleman sayısının çok yetersiz kaldığını belirtmekte.

Yılmazkaya, Gaziantep genelinde farklı sebeplerden dolayı 1000 aracın bağlı olduğunu belirten esnaf, bu sebeplerden ötürü çalışamadıkları için araç yaşı kısıtlaması kaldırılmasını aksi halde bu durumun çok külfetli olduğunu belirtmekte.

Yılmazkaya, Aynı araç içinde 20 kişi varken vaka tespiti durumunda yalnızca şoför karantinaya alınıp aracın bağlanmasını eleştiren servisçiler, bu uygulamanın yeniden düzenlenmesini istiyor.

Yılmazkaya, Trafik cezalarına çok fazla zam yapıldığını, abartılı cezalar ödediklerini belirten servisçi esnafı, Devletten karşılıksız bir yardım almadıklarını, işsizlik maaşlarının olmadığını, BAĞ-KUR’lu oldukları için birçok haktan faydalanamadıklarını, yöneticilerinin hükümet korkusundan haklarını savunamadığını dile getirmekte.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM