Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
VİDEO GALERİ

Hayvan yetiştiricileri tepki göstredi

VİDEOYU PAYLAŞ
Yem başta olmak üzere artan tüm girdi maliyetlerinin karşısında duramayan küçükbaş hayvan yetiştiricileri, ‘bıçak kemiğe’ dayandı diyerek Gaziantep-Şanlıurfa karayolunu 30 dakikalığına trafiğe kapattı. Bu olay üzerine Gaziantep Valisi Davut Gül sert tepki gösterdi ve üreticileri provokasyon yapmakla suçlayarak “Hemşerilerimizden ricamız provokasyon yapmak isteyen kişileri güvenlik kuvvetlerine bildirsinler” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YOLU AÇTIRDI

Gaziantep Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde toplanmaya başlayan küçükbaş hayvan yetiştiricileri, yürüyerek pazarın yakınından geçen Gaziantep-Şanlıurfa karayoluna geldi. Eylem yapan besiciler durumun görüldüğünden daha kötü olduğunu anlattı. Eylemin olduğu alana gelerek besicilerle konuşan Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman  çabasıyla yolun trafiğe açılmasını sağladı.

OSMAN TÜRKMAN GEMİLERİ YAKTI

Türkman daha sonra besicilerin hakkını savunan yayında resmen gemileri yaktı. Türkman, “Dünde kimseden korkum yoktu bugünde yok. Validen, belediye başkanından, vekillerine kadar. Elinizden ne geliyorsa yapın. Binlerce insan bitiyor. Kimsenin umurunda değil. Herkes konuşuyor ama sonuç yok. Beni boş verin. Allah rızası bir köylünün kapısını çalın. Ürettiğiniz hayvandan para kazanıyor musunuz deyin. Yem alıyor musunuz diye sorun, Herkes Ankara’da karanlık odalarda ve serin yerde otururken,  bu millet muhtaç olmuş kuru soğan türküsünü söylüyor.  Yazıktır, günahtır” dedi.

30 DAKİKALIK EYLEM

Toplanan yüzlerce küçükbaş hayvan besicisi, Et ve Süt Kurumu’nun kuzu eti fiyatlarında yaptığı yüzde 25’lik indirim kararına tepki göstererek D-400 karayolunu trafiğe kapattı. Zaman zaman gerginlikler ve yüzlerce araç kuyruğunun da yaşandığı olay, bir süre sonra sona ererken, yol tekrar trafiğe açıldı. İndirim kararıyla mağdur olduklarını ve zarar ettiklerini söyleyen küçükbaş hayvan besicileri, yetkililere çağrıda bulanarak yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması ve canlı hayvan ihracatının önünün açılması konusunda destek istedi. Öte yandan, trafiğe kapatılan ve yüzlerce araç kuyruğunun oluştuğu D-400 karayolu, olaya müdahale eden jandarma ve polis ekiplerinin çalışmasıyla 30 dakika sonra tekrar trafiğe açıldı.

TÜRKMAN: SIKINTI BÜYÜK

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman yaptığı açıklamada, üreticilerin ciddi anlamda sıkıntı çektiğini söyledi.  Türkman, “Başta üreticiler ve besiciler olmak üzere bu yem ve gübre fiyatlarıyla şu anda gerçekten zarar ettiğinizi, para kazanmadığınızı ve borcunuzu ödeyemediğinizi biliyorum. Hayvanı zarara dahi satacak dereceye geldiğinizin farkındayım ama bakın bunun çözümü yol kapatmak değildir. Yolu trafiğe açıp halkı daha fazla mağdur etmeyelim. Canlı hayvan ihracatının bir an önce açılması gerekiyor. Biz bunu her ortamda yetkililere anlatıyoruz. Siz de aynı şekilde ulaşabildiğiniz tüm siyasilere ve yetkililere bunu anlatın biz de anlatmaya devam edeceğiz. 7 bin TL’ye arpa, 4 liraya mercimek samanı alıp 82 liraya karkası alarak bu meslek ayakta kalmaz. Üreticilerimiz yeter ki gelsin birisi hayvanımı alsın da zararına vereyim diyor.” dedi.

VALİ GÜL SOSYAL MEDYADAN KONUŞTU

Gaziantep Valisi Davut Gül ise bu gelişmeler sonra sosyal medya hesabından açıklama yaparak, besicilerin “provokasyona” kapılmamalarını istedi. Vali Gül, “Et ve Süt kurumunun kendi mağazalarında kuzu eti fiyatını yüzde 25 civarında indirmesi satışla ilgili bir durum olup tüketicileri desteklemeye yönelik bir uygulamadır. Alış fiyatında indirime gitmediği gibi 88 TL olan alım fiyatını 90 TL’ye çıkartarak üreticileri desteklemiştir. Et ve Süt Kurumu, üreticinin elindeki bütün hayvanları almaya hazır olup, büyük emeklerle ekonomimize katkı sunan üreticilerimizin mağdur olmaması için her türlü tedbiri almaktadır. Hemşerilerimizden ricamız provokasyon yapmak isteyen kişileri güvenlik kuvvetlerine bildirsinler” ifadelerini kullandı.

DİĞER VİDEOLAR