SON DAKİKA

LİDER PARMAĞI

Bu haber 10 Mart 2018 - 16:43 'de eklendi ve 370 kez okundu. kez görüntülendi.

Değişen zamanla birlikte iletişim şekilleri de yeni bir boyut kazandı

Yeni iletişim şekli: PARMAK DİLİ

Bal tutan parmağını yalar ata sözünden startla böyle bir dil geliştirilmiştir.

Baş parmakla başlayalım mesela;

Diğer adıyla vebal parmağıdır, her şeyin vebali baş parmaktadır.

Bu parmak sayesinde ilahi bir güç ile okyanusların ötesine uçtuğumuz bir gerçektir. Semboldür. İmanımızın göstergesidir. Avuç yumruk haline getirildikten sonra, başparmak diğer parmakların tersine yalnız bırakılır ve yere paralel hale getirilir, yumruğun doğası itibarıyla başparmak önceden diğerlerine koruyucu bir kalkan vazifesi yapsada, şartlar onu diğerlerinden ayırıp paralel hale getirmiştir. diğer dört parmak biribiriyle kenetli görünümünü değiştirmez.

Liderin repçiler gibi müzik eşliğinde başparmağını aşağıya aşağıya ittirmesi diğer parmakların hareket etmesi gerektiğine işarettir.

Lider kolunu uzatmış ve baş parmağını işaret ve orta parmağın arasından hiddetle çıkarmışsa, hatıra fotoğrafları çekilir, gülümseyin başparmak orada deyip insanlara sunulur. Başparmak, iki parmağın arasında kıstırılmış olarak halka sunulmasından rahatsızdır, fakat bu insanlara verdiği kötü imajını değiştirmez.

**

Diğer parmağımız şehadet parmağı, diğer adıyla işaret parmağı.

Bu parmak duygusaldır, görüldüğü yerde ağlanır.

Lider diğer parmaklarını birleştirip, aradan işaret parmağını uzatıp ilgili parmak sorumlusuna sokup çıkarıp sallamaya başlayınca, ağlamadan sorumlu bakan acı hissetiğini belli eder, iki eliyle acıdan kızaran gözlerini ovalamaya başlar.Parmağı gö-z-ünde hisseden herkes birlikte ağlamaya başlar.

‘Somali varya somali …..’ feryat figan, gerisini getiremezler. Parmak çok acıtmıştır.

Onları izleyen vatandaşların acısı da derinlerine inmiştir. Onlar da ağlar hep beraber. Neye ağlandığı unutulur ama gene de ağlanır

Birisi parmağın tesiriyle “içim çok acıdı, dayanamıyorum” deyince feryat figan yeniden başlar, “benimki de, benim de” diye daha hiddetli olur ağlamalar.

Orta Parmak, mucizeler parmağı.

Parmakların  tam ortasında yerini alan o ihtişamlı uzun ve kalın görüntüsüyle orta parmak en çekici olandır ve yerine göre kanca vazifesi bile yapmışlığı vardır. Bu parmak, zamanla jöleyle de özdeşleşmiştir.

Uçanı kaçanı kanca haline getirilerek yakalamak için kullanılır.

Ondandır ki bu parmak candır.

Sağ ve solundaki iki parmağı yatırmak suretiyle, lider bu parmağını burnunu karıştırarak da kullanabilir fakat sığmayacağından zorlaması tavsiye edilmez.

Bu parmak ani hareketlerle yumruğun ortasından fırlayıp başkaldırınca dikkat. Hele bir de hırsından sağa sola öne arkaya hareket çizmeye başladı mı geriye çekilin.

Baktın ki jöleli biri var, kendisi boş ama ülkeye boş dedi,

baktın ki eski bir lider Harun olmaya geldi Karun olmuş dedi,

bir başka lider yolsuzlukla suçladı.

Orta parmak kutsal görevine başlar, kanca vazifesini alır ve bunları kulak deliklerinden tutup yakalar. Orta parmak bala banılmak suretiyle bunlara yalatılır ve bir daha yaramazlık yapmalarının önüne geçilmiş olur. Orta parmak ve balın mucizesi budur. Tadan bir daha eski oturduğu yerde oturamaz, hatta oturmakta zorlanır.

Orta parmağın bir diğer vazifesi de aklı başa getirmektir.

Aklı başından giden şarkıcı-türkücü ne varsa, orta parmaktan nasibini alır. Bala bandırılan orta parmak bunlara da yalatılır.  O ihtişamlı ve bala banmış görüntüye türkücü şarkıcılarımız yok diyemez, orta parmağın mucizevi etkisinin tesiriyle daha bir güzel sahne yaparlar.

Bunların yaşamını parmaktan önce ve parmaktan sonra diye iki kısımda inceleyip, orta parmaksız ve orta parmaklı duruşları hakkında çeşitli yorumlar yapılabilir.

 

Gelelim yüzük parmağına, aile parmağı diyoruz biz ona ve eşimizin oğlumuzun, dünürümüzün, küçük damadın, büyük damadın kopmalarını ve konuşmalarını önlemede kullanıyoruz. Bu parmağın konuşmayı ve düşünmeyi önleyici etkilerinin olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu parmak muhataplarına İlkokul 2. Sınıf öğrencisiymiş gibi tane tane anlaşılır bir konuşma yapılır. Aksi takdirde “sıfırla” kelimesinin “hangi tırla” gibi algılanması kaçınılmazdır.

Serçe parmak yada kuş parmak, (karıştırıcı parmak)

Bu parmağını lider her ne kadar burnunu, kulağını karıştırmada kullanırsa kullansın, parmak görüldüğü andan itibaren dış mihrak sorumluları işe koyulur.

Bu parmak gireceği yeri iyi bilir, küçük noktalar esastır bunun için, muhatabı gördüğü andan itibaren Cuma günleri “Bakara” suresinden ayetler yollanır. Bir liderin etrafında dönüyorsanız onun parmaklarına dikkat edeceksiniz vesselam.

Bugün serçe parmağıyla muhatap olanın yarın işaret parmağıyla, daha da öteye gideyim orta parmağıyla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.

“Afedersiniz ama daha öteye gideyim” Parmak yememek için parmağı tanımak gerek.

Yusuf Gözüküçük
Deniz Yusuf Yıldırımyusufgozukucuk@gazianteptutku.com
UA-76681437-2