[wp-story id="118872"] Türkiye ve Rusya için bir milat olacaktır – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $3.853,0000
 • EURO
  $1,1103
 • ALTIN
  $64.074,3100
 • BIST
  1,1627
Türkiye ve Rusya için bir milat olacaktır

Türkiye ve Rusya için bir milat olacaktır

Milletvekili Mehmet Erdoğan, Türkiye- Rusya ilişkilerinin gelişmesi ve normale dönmesinde başta siyasi olmak üzere birçok alanda önemli gelişmeler olduğuna belirtti. ziyaretin gerçekleştiği 9 ağustos tarihinin ise hem Türkiye hem de Rusya için milat olacağını anlatan Erdoğan “Siyasal olarak dünya konjonktüründeki ağırlığımızın tesis edilmesi, bölgesel konjektörel olaylarda iletişim ve irtibat ağlarının yeniden açılması, Kafkas halklarının büyük […]

Milletvekili Mehmet Erdoğan, Türkiye- Rusya ilişkilerinin gelişmesi ve normale dönmesinde başta siyasi olmak üzere birçok alanda önemli gelişmeler olduğuna belirtti. ziyaretin gerçekleştiği 9 ağustos tarihinin ise hem Türkiye hem de Rusya için milat olacağını anlatan Erdoğan “Siyasal olarak dünya konjonktüründeki ağırlığımızın tesis edilmesi, bölgesel konjektörel olaylarda iletişim ve irtibat ağlarının yeniden açılması, Kafkas halklarının büyük çoğunluğu ile kan bağımızın olması hasebiyle bu bölgedeki ağırlıklı güç olan Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesiyle birlikte bölgedeki etkinliğimize pozitif etki sağlaması, Kuzey Atlantik Paktı NATO üyeliğimizde ve batıyla olan ilişkilerimizde ABD ile olan ilişkilerimizde özellikle son dönemlerdeki ülkemiz sınırlarında yaşanan gerginliklerde müttefiğimiz olan tüm kesimlerin Türkiye’nin angajman haklarını dahi agresif bulmaları, destekten uzak tavırlar içerisinde bulunmaları, içerideki ve dışarıdaki hain bölücü ve işgalci güçlere karşı yaklaşım tutarsızlığına karşı Şangay Beşlisiyle birlikte Rusya ve diğer dünya dengeleriyle ilişkilerimizi hızla geliştirmemiz gerekir. Tüm bu gelişmeleri dikkate aldığımızda 9 Ağustos Türkiye ve Rusya için bir milat olacaktır. Bu miladın sürekliliği sağlanırsa önümüzdeki asır 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizin de gerçekleşmesinde büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

“İki ülkenin çıkarlarını geliştirecektir”

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan yaptığı değerlendirmede iki ülkenin tarihsel bağları olduğuna da dikkat çekerek, “Türkiye Rusya yakınlaşması birçok dalda iki ülkenin çıkarlarını da geliştirecektir. Özellikle Türkiye için hayati önem taşıyan enerji konusundaki sorunların ortadan kaldırılması, enerji naklinde Türk Akımı projesi ve diğer projeler ile birlikte Akkuyu nükleer enerji santrali doğalgaz alım ve benzeri konuların çözüme kavuşturulması önceliğimizdir. Diğer taraftan sanayi ticaretinde dış ticaret hacmindeki düşüşün yeniden tesisinin sağlanması için gerekli girişimler yapılmış ve ilk olumlu sinyaller alınmıştır” dedi.
“Olumlu ilişkiler Gaziantep’i doğrudan etkileyecek”
Erdoğan, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın Gaziantep’i de doğrudan ilgilendirdiğini kaydederek, “Gaziantep’i birinci derecede ilgilendiren halı sektörümüzün Rusya’daki yatırımları tamamen durma noktasına gelmişti. Bu sektörümüz ve bu sektörün yan tesisleri olan iplik ve apredeki üretimin yeniden başlayıp Gaziantep ve ülke ekonomisine katkı sağlaması elbette önemli bir gelişme olacaktır” şeklinde konuştu.

“Rusya Türkiye için 100 milyar dolarlık bir pazar”

Rusya’nın Türkiye için 100 milyar dolarlık bir pazar olduğuna dikkat çeken Mehmet Edoğan, “Yaş ve kuru meyve sebze ve içeceklerin direk ihracatının başlayacak olması, Rusya’ya yapılan çeşitli ürünlerin ihracatının da önümüzdeki süreçlerde yeniden başlatılması elbette üreticilerimizi yakından ilgilendirdiği gibi Türkiye için 100 milyar dolarlık bir pazar olan Rus pazarının tekrar canlanmasını sağlayacaktır. Bir çok konuda olduğu gibi Türkiye’nin turizm beldeleri de bu yeni süreçte eski dönemlerine geri dönecektir. Konuyla ilgili özellikle ulaşım alanında yeni uygulamalar gerçekleştirilecek ve karşılıklı uçuş sayıları arttırılacaktır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM