SON DAKİKA

Deva herkese deva dağıtıyor

Bu haber 29 Aralık 2017 - 17:33 'de eklendi ve 260 kez okundu. kez görüntülendi.

 

Gaziantep’te bir süre önce düşüp kalça kemiğini kıran 106 yaşındaki Emine Ertürkler, Özel Deva Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op.Kalçası kırılan 106 Yaşındaki Emine Nine deva buldu

Dr. Volkan Şensoy tarafından gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla tekrar yürümeye başladı.

 

Gaziantep’te 106 yaşındaki Emine Ertürkler evinde düştü. Bir süre sonra yaşlı kadının ağrılarının artması üzerine harekete geçen yakınların Deva Hastanesine aradı. Bunun üzerine harekete geçen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy ve ekibi hastayı evinde muayene etti. Muayene sonucunda hastanın kalça kırığı olduğu teşhisi konup gerekli hazırlıklar yapıldı ve sağlık ekibi nezaretinde hasta Deva Hastanesine getirildi. Tetkik ve hazırlıklar yapıldıktan sabah saatlerinde ameliyat olan Emine Nine akşam saatlerinde tekrar yürümeye başladı.

 

 

İleri yaştaki hastalarda cerrahi tedaviler

 

Deva Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Volkan Şensoy, “Genel olarak birçok elektif cerrahi işlem için yaş sınırı olsa da kaçınılmaz hale gelen bazı cerrahi işlemler için yaş konusu aşılamaz bir engel değildir. Ortopedik Cerrahi bölümünde ileri yaşlarda görülen kırıklarda hızlı ve güvenli cerrahi teknikleri, anestezi ve yoğun bakım imkanlarındaki gelişmeler sayesinde daha cesur yaklaşımlar sergileyebilmekteyiz” dedi.

 

Hastalar artık Yaşlısın denilip eve gönderilmiyor

 

Hastaların artık “Sen yaşlısın” diyerek evlerine gönderilmediğini söyleyen Şensoy” Çok yakın tarihlere kadar belirli bir yaştan sonra oluşan kırıkları olan hastalar evine gönderilmekte ve yatağa bağımlı hale gelmekteydiler. Büyük çoğunluğunun yürüyebilme ve kendi kendine yetebilme imkanı olan geriatri gruptaki bu hastalar basit cerrahi müdahalelerle düzeltilebilecek kırıkları olmasına rağmen ileri yaş sebep gösterilerek yürüyebilme olanaklarını kaybetmekte idi. Bu hastalar genelde 6 ay – 1 yıl arası sürelerde yatağa bağımlı halde kalmaya bağlı yatak yarası ve akciğer enfeksiyonları gibi eşlik eden komplikasyonlar sebebiyle kaybedilmekte idi. Buna ek olarak hastaların bu zaman zarfında bakımları oldukça zor olmakta ve hem kendilerinin hem de bakımlarını yapan yakınlarının yaşam kaliteleri ciddi olarak düşmektedir.

 

Osteoporoz dediğimiz kemik erimesine bağlı olarak 65 yaş ve üzeri hastalarda kırık riski artmaktadır. Bu nedenle ileri yaş hastalarda el bileği, kalça ve omurga kırıkları diğer yaş gruplarına göre çok daha sık görülmektedir. Genelde kireçlenme ve romatizmal hastalıkları da olan hastalarımızda oluşan kırıklar eski rahatsızlıkları ve ağrıları sebebiyle maskelenebilmekte ve kırıkları olduğu atlanabilmektedir” diye konuştu.

UA-76681437-2