[wp-story id="118872"] Nüve konutları Torbaya girdi – Gaziantep Tutku Gazetesi UA-123728131-1
reklam
 • DOLAR
  $4.109,9900
 • EURO
  $1,0929
 • ALTIN
  $61.225,5400
 • BIST
  1,1644
Nüve konutları Torbaya girdi

Nüve konutları Torbaya girdi

Dar gelirli vatandaşları konut edindirme yardımı kapsamında 2002 yılında Şahinbey Belediyesince yapılan nüve konut projesi torba yasaya dahil oldu. Şahinbey Belediyesi’nin uzun süredir çözülemeyen Nüve Konutları, torba yasada da yer aldı. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu konuda çok ciddi hak kaybı olduğunu söyledi. Dar gelirli vatandaşları konut edindirme yardımı […]

Dar gelirli vatandaşları konut edindirme yardımı kapsamında 2002 yılında Şahinbey Belediyesince yapılan nüve konut projesi torba yasaya dahil oldu. Şahinbey Belediyesi’nin uzun süredir çözülemeyen Nüve Konutları, torba yasada da yer aldı. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu konuda çok ciddi hak kaybı olduğunu söyledi. Dar gelirli vatandaşları konut edindirme yardımı kapsamında 2002 yılında Şahinbey Belediyesince yapılan nüve konut projesi torba yasaya dahil oldu. 2002 yılında bin 500 civarında aileye konut edindirilmesi amacıyla başlayan projede yeni gelecek yasa ile konutların verilmeyeceği iddia ediliyor. Konunun uzmanları, vatandaşların ciddi bir hak mahrumiyeti ile karşılaşabileceklerini ileri sürüyorlar. 

Şahinbey Belediyesi’nin uzun süredir çözülemeyen Nüve Konutları, torba yasada da yer aldı. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu konuda çok ciddi hak kaybı olduğunu söyledi.

‘ŞAHİNBEY EMSAL GÖSTERİLECEK’

Yapılması düşünülen konutları için yatırılan paraların ödenerek Şahinbey’de ilki gerçekleştirilen olan çalışma ile emsal yaratılmaya çalışıldığını ve yasaya karşı duracaklarını ifade eden Ekici, “Torba Yasa’da Gaziantep Şahinbey ile ilgili önemli bir karar var. 18. maddede NÜVE konutları diye bir hadise var. 2002 yılında bin 500 civarında aileye konut edindirilmesi ile ilgili bir dosya açıldı. Bu insanlar konutlar için para yatırdı. Yeni gelen yasa ile konutların verilmeyeceği söyleniyor. 2002 yılında verilen para şu günde oyuncak değerinde bir para olmuştur. Bu sorun komisyonda tartışılıyor sonrasında genel kurulda tartışmaya sunulacak. CHP olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Çok ciddi bir hak kaybı var” dedi. 

PARA VERMEK MAĞDURİYETİ GİDERMEZ

2002 yılında belediyeye konut için para yatırıldığını ancak şimdi paraların yasal faizleri hesaplanarak verilmesi ile mağduriyetin giderilemeyeceğini anlatan Ekici, “Bin 500 aile zamanında bu parayı belediyenin kasasına yatırmış. Verilen paraların yasal faizler hesaplanarak verilmesi planlanıyor. Ancak o zamanda verilen paranın değeri ile şimdiki paranın değerini bir tutamayız. Vatandaşlar oraya güvenerek yuva kurmak için işçi maaşıyla para yatırdı” şeklinde konuştu. 

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDERİZ’

Yasanın meclisten geçmesi durumunda konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyleyen Ekici, “Yasa olarak çıkartılması düşünülen bu uygulama meclisten geçerse konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız. Bu karar Yaşar Ağyüz zamanında alındı anacak 2004 yılından sonra önemsenmediği için işçinin parası da konut umudu da bitmiştir. Bununla ilgili yüzlerce davalar da var. Davaların bertaraf edilerek vatandaşın mağdur edilmesinin önüne geçeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM